| Rall_Raluu_1996 a întrebat:

Hei. Stie cineva ce ar trebui sa contina o cerere de oferta? Am un model, doar ca nu stiu mai exact ce trebuie sa scriu acolo unde se precizeaza faptul ca trebuie sa indic preturile conform INCOTERMS. Mersi anticipat! Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

INCOTERMS sunt codificarea unor termeni de livrare, in functie de care vei solicita si un anumit pret.
De ex. vei solicita un pret mai mic (pretul de productie si un profit) in conditia de livrare la poarta fabrii sau locul de plecare si un pret mai mare in livrarea la locul de primire catre destinatar (pretul va cuprinde si cheltuielile de transport, cheltuielile cu asigurarea, etc).
Alegi conditia de livrare care-ti convine si in functie de aceasta vei inscrie pretul in oferta. Sigur ca apoi se poate schimba, prin negociere, atat conditia de livrare, cat si pretul.
Detalii privind conditiile de livrare INCOTERMS poti vedea si aici:
http://www.e-intrastat.ro/incoterms.php

1 răspuns:
| danutz2006 a răspuns:

Intr-o cerere de oferta trebuie sa incluzi urmatoarele:
- produsul care te intereseaza
- cantitatea
- data cand ai nevoie de acel produs
- cum doresti sa primesti marfa ( o ridici tu de la furnizor, doresti sa iti fie livrata la usa, aici sunt conditiile de livrare.)

Cam aceste detalii ar trebui sa se regaseasca in mod obligatoriu pe o cerere de oferta.

In cazul in care ai si o alta cerinta specifica, o poti trece acolo.
Aceasta cerere se poate face atat pe un format Word cat si intr-un simplu email.

Success.