| AnonymousCadrar a întrebat:

Hello, națiune... Vreau să îmi dați și mie niște sfaturi. Cum faceți voi banii? Cheltuiesc câte 100-200 de lei doar pentru că ies din casă. Eu nu înțeleg... Voi, pe bune, chiar trăiți din salariu? Ala este așa, de formă, ca să nu te ia lumea la rost că ai afaceri ilegale. Vreau să-mi spuneți și mie ce faceți, cu ce vă ocupați, să facă și ăștia mai săraci așa bani. Nimeni nu vrea să spună nimic, zici că vă mănâncă cineva pâinea de la gură.

Răspuns Câştigător
| MistarGoGu a răspuns:

În România dintr-un salariu obisnuit abia dacă nu mori de foame 2 adulti si un copil! Nu îți spun ție smecherii cum fac banii! Depinde pe ce cheltui aia 100 -200 lei? Pe vicii? Băut, Fumat, C#rve, pacanele?
Vorbește cu un avocat da 2-3.000 € și te învață ala HOTIA LEGALA!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Muncind asa facem banii
si da mare majoritate traieste din salariu

| Bogdan1o a răspuns (pentru suntserios):

Din păcate unii doar supraviețuiesc. Nu toți au 8000- 10000 de lei salar

| johnnny123 a răspuns:

"în 16 Aprilie 2023 | AnonymousCadrar a răspuns:
Stai tu linistit ca la ce iq am eu este greu sa mã intreci tu si tot neamul tau."

Păi cum așa, cu IQ-ul ăla imens nu reușești să afli cum se fac banii, ai nevoie de idei de la proștii ca noi?

| VoidEternal a răspuns:

Dacă ai salariu de forma înseamnă că ai un job de forma.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai sunt oameni care stau acasa la parinti si din 2000 de lei net salariu minim lunar, vreo 300 de lei se duc pe facturi, cam vreo 500-1000 de lei pe mancare, si restul de 700-1200 de lei pentru alte cheltuieli

Pentru doi oameni care stau intr-un apartament al lor, nivelul de trai scade, dar tot le raman ceva bani de buzunar

Pentru doi oameni care stau in chirie, deja se descurca cat de cat, banii de buzunar le sunt deja un lux.

Si majoritatea din aceste trei categorii de oameni, habar nu au cum sa-si managerieze banii si fac foamea pe la sfarsit de luna.

In schimb, categoria de oameni in care stai tu ( aceia care cheltuie 100-200 de lei zilnic ), sunt ori oameni care au un salariu mediu spre maricel, sau ori primesc bani de la parinti si de la hodorogii cu care stau. Ca altfel nu ai cum in realitate sa cheltui lunar mai mult decat castigi din salariu, doar pe iesiri.

Referitor la cum se fac banii. Ei se fac investind alti bani plus timp si efort, intr-un domeniu care da roade.
Toata lumea vad ca cauta sa se imbogateasca cu cel mai putin efort posibil sau chiar fara efort, ceea ce este irealizabil in special atunci cand esti tanar la inceput de drum si abia ai invatat ca mucii nu sunt de mancare.

| KovacsB a răspuns:

"Eu nu înțeleg... "

Ai gasit si sursa problemelor tale.
Nu intelegi.

| Utilizatoare123 a răspuns:

Incearca sa iti organizezi bugetul. Faci un tabel cu cheltuielile necesare lunare si vezi ce iti mai ramane. Daca nu iti ramane, probabil ca iei produse foarte scumpe, de brand, cand poti gasi aceleasi produse cu preturi mai mici la hipermarketuri. Sau iei prea multe lucruri care nu iti sunt 100% necesare. Ultimul motiv este ca ai salariul prea mic si ar trebui sa mai strangi niste calificari si sa cauti un job mai bine platit.