| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU! Sunt in ultimul an de generala, si inca nu m-am decis la ce profil sa dau la liceu. In viitor as vrea o cariera in medicina, deci ma gandeam ca as putea da la bio-chimie. Dar dai bacul la mate, chimie, etc. Imi este teama pentru ca nu ma pricep la mate prea bine. Daca as da la filologie, mi-ar fi mai usor, insa nu prea as vrea ca dupa sa ajung la jurnalism, litere, etc. As vrea ca in viitor sa am un job stabil, adica sa nu duc lipsa de absolut nimic, sa imi pot permite orice, din cauza asta m-am gandit la medicina. Va rog, orice sfat e bine venit, chiar am nevoie! Funda.

Răspuns Câştigător
| Anita24Bonita a răspuns:

Uite la fel si eu imi doresc, sunt scoli postliceale sau profesionale de medicina dar trebuie sa ai 12 clase! eu am dat pe profil textile si media generala am avut-o 9. 95
sunt a 10 a acuma, dupa doi ani ma inscriu la sanitara si devin ce vreau eu, acuma tu poti da la altprofil e treaba ta,,, dar eu nu prea m-a interesat sa dau la un profil ma greu, cand pot sa mai fac 2 ani in plus si devin...

3 răspunsuri:
| Cobra1994 a răspuns:

Hai sa iti spun ceva..in mare parte nu conteaza profilul liceuluiwinking Iti dau exemplu.Am terminat anul acesta liceul pe profil tehnic...am dat Bac-ul la mate romana si fizica si un coleg al meu a dat la medicina si a intrat la fara taxawinking Acum te hotarastiwinking

| CleopatraElena a răspuns:

Scumpa mea, si eu imi doresc mult sa fiu medic! Da BACALAUREATUL la ce materie te pricepi tu mai bine, iar in viitor, cand vei deveni medic, folosesti chimie si biologie! Atat! Matematica nu e nevoie! Sa stii ca si eu o urasc! Stai linistita! Va trebui sa inveti formule de chimuie si bioogie! Nici o cifra in plus pentru matematica! Eu am destula experienta si de asta iti spun! Succes in cariera!

| ctodirica a răspuns:

Daca nu iti place matematica si crezi ca nu te descurci ar fi bine sa dai la ceva care crezi ca faci fata, de exemplu eu sunt la stiinte sociale si am colegi de la mate-info care s-au transferat la acest profil din cauza matematicii. Daca totusi vrei sa dai la medicina, si totodata sa dai la filogie, ar trebuie sa faci pregatire la chimie sau biologie, pentru ca aceste obiecte nu le mai faci din clasa a 10.Ar trebui sa iei decizia impreuna cu familia ta, intrucat daca dai la chimie biologie ar putea fi un avantaj dar totodata un dezavantaj.Gandeste-te bine si fa alegerea corecta.