| Andreeamarin76 a întrebat:

Îmi explică și mie cineva procesul de investiție într-o companie...

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In primul rand, cuvantul "investitie" inseamna: poti sa pierzi toti banii! Perfect legal si fara sa te mai despagubeasca nimeni.

| johnnny123 a răspuns:

Depinde.

Dacă este o companie listată la bursă, procesul de investiție este foarte simplu: cumperi acțiunile acelei companii.

Dacă vrei să investești într-o companie la început de drum, atunci este mai complicat.

Oricum, sfatul meu ar fi să nu investești în nimic până când nu înțelegi ce înseamnă asta și ce riscuri implică.