| SwEEtGiRlZ a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva 5 anvantaje si 5 dezavantaje in profesia de doctor? Va rog frumos si ofer recompensa o...

3 răspunsuri:
| JuStKid a răspuns:

Mai nu stiu 5 Dar stiu cateva avantaje si dezavantaje!:
Avantaje: Salariu Bun, Munca frumoasa posibil si usoara, MAi iei si bani de la pacienti, un Loc d munca stabil!

Dezavantaje: toti doctorii vor sa plece in strainatate nu mai se merita sa fi doctor in Romaniahappy. bftabig grin sper ca te-am ajutat

| Sapphire a răspuns:

In primul rand, daca nu stai prea bine cu sanatatea ta si rabdarea, nu prea ai ce cauta in domeniul asta. Ca sa fii doctor iti trebuie multa incredere in tine, siguranta, rabdare, entuziasm, sa fii mereu deschis in a-i ajuta pe toti, sa nu faci diferente intre pacienti daca intelegi ce vreau sa spun.
Meseria asta pe o parte iti da satisfactie, sentimente de implinire ca ii ajuti pe ceilalti dar si bani in cazul in care esti mai ciubucar, nesimtit si bagi mana in buzunarul oamenilor.winking
Dezavantaje sunt destule. Nu intotdeauna castigi. Te solicita foarte mult fizic dar si psihic. Nu prea mai ai timp pentru tine, pentru viata ta personala, familia ta, distractie. Toata viata ta trebuie sa inveti lucruri noi din meseria asta, sa avansezi mereu.

| Lacoste a răspuns:

Dezavantaje:invata mult, poate gresi o operatie sau un tratament si exista riscul sa moara pacientul, la inceput cand profeseaza este f greu cu salariul mic, taxele f mari in anii de studiu si multa responsabilitate
avantaje: se pot trata singuri, castiga bine intr-un final (mai ales cu spaga), bucuria cand salveaza viata cuiva, sunt respectati de cei din jur.mai departe nu mai stiu tongue