| carmen_pogor a întrebat:

Imi puteti da sfaturi despre cum sa negociez cu o companie de asigurari atunci cand evalueaza si estimeaza daune?

Răspuns Câştigător
| Maruntelul a răspuns:

In primul rand, trebuie sa stii foarte bine ce s-a intamplat si sa cunosti foarte bine obiectul evaluarii (adica obiectul care a fost daunat). Astfel, compania de asigurari nu va putea sa "reinterpreteze" faptele in defavoarea ta. Apoi, pregateste-ti toate actele si facturile, in copii legalizate si original (si ai grija sa pastrezi tu originalul!) - raportul de la politie, dovezi medicale, poze, note de plata, etc. Asta te va ajuta sa stii cu precizie ce s-a intamplat si cand si arata ca nu esti un om naiv, care poate fi usor inselat. Chiar daca vor incerca sa te intimideze (mai ales bombardandu-te cu cifre si laudandu-se cu experienta lor, sau comparand accidentul tau cu multe altele), tu sa o tii pe a ta. Spune-i clar ca nu e cazul sa discutati alte cazuri, fiindca in situatia ta, asiguratul esti tu si nu te intereseaza ce au patit altii. Asta ca sa nu mai incerce sa te pacaleasca din prima, cu cea mai mica suma. Daca e asigurare la masina, nu-i lasa sa te fraiereasca, trebuie sa stii dinainte cat valoreaza piesele tale si daca service-ul cu care opereaza ei e de incredere. Sub nicio forma sa nu te multumesti cu o suma mai mica decat ceea ce ti se cuvine si ceea ce iti e necesar pentru a acoperi toate cheltuielile, dar nici sa nu ceri cu mult mai mult decat aceasta suma, fiindca n-ai sa primesti.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut carmen_pogor, e o intrebare dificila, banuiesc ca timpul te preseaza: asa ca zic eu du-te la o alta companie nu la cea la care esti clienta si pune-le aceste intrebari ca si cum ai cere informatii despre cum decurge o evaluare-estimare de daune, asa ai raspunsul direct de la profesionisti, apoi il aplici in cazul tau, multa bafta si sa ne spui cum ai negociat!