| LanguageMaster a întrebat:

În economie care este diferența dintre un credit bancar şi o obligațiune?

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Creditarea ti-o da banca, adica iti imprumuta bani. Obligatiunile de stat sunt niste bonuri valorice prin care tu imprumuti statul cu bani contra unui bon ( Obligatiune ). Adica cumperi o bucata de stat cum ar fi. Mai sunt si altfel de obligatiuni? nu stiu. Vezi google.

| gratargratar a răspuns:

Un credit (bancar) e emis de o banca pe cand o obligatiune poate fi emisa de un guvern sau de o companie listata la bursa. Deci exista doua feluri de obligatiuni: private sau de stat. Cele din urma se folosesc - de cele mai multe ori - pentru finantarea datoriei nationale.
De obicei creditul este o sursa mai scumpa de finantare decat obligatiunea (adica are o dobanda mai mare).