| LanguageMaster a întrebat:

În economie care este diferența între active și debit, respectiv care este diferența între pasive și credit?

1 răspuns:
| robertandreitimisoara a răspuns:

Diferenta dintre active si pasive: activele, cand le cumperi, produc alti bani, pe cand pasivele nu produc bani si isi pierd din valoare.
Diferenta dintre credit si debit: Pe cardul de credit imprumuti banii bancii ca sa cumperi ceva iar la sfarsitul lunii platesti, iar cardul de debit foloseste banii pe care ii ai deja in cont. Cuplacere!