| lifeistough a întrebat:

Intesa SanPaolo Bank ofera 11% la economii in RON. Eu sunt la BCR care ofera 5.5% deci jumate. Stiti alta banca care ofera mai mult sau Intesa ofera cel mai mult?

4 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Poate stii deja, dar oricum: daca scoti banii din BCR ai grija sa inchizi si contul, pentru ca altfel te trezesti cu penalizari si nu te anunta pana nu se face o suma mare. La reiffeisen mi-au blocat cardul dupa 6 luni si nu mi-au mai perceput comision, la BCR a trebuit sa intreb eu ca sa imi spuna ca le datorez pentru un card expirat de doi ani in care nu am miscat nimic 4 ani.
Nu stiu nimic despre Intesa SanPaolo, ce am mai retinut insa poate e bine de stiut, de la reiffeisen: dobanda variaza dupa suma, evident, tipul de cont de economii, dar sa ai grija si la comisionul de retragere, poate fi convenabil sa ii muti intai intr-un alt cont curent ( pe card ) ca sa pierzi mai putin. reiffeisen sunt tot pe acolo cu bancpost.

| mariobros a răspuns:

Bancpost oferea 9 sau 10%, sincer nu am incredere in bancile mici de genul Intesa SanPaolo.

| mariobros a răspuns:

Intr-adevar, BCR e cea nesimtita banca, si eu dupa vreo 2 ani de inactivitate bancara pe contul firmei, cand am facut prima operatiune, s-au servit singurei cu vreo 200 de RON. Astia-s de genul celor care stau cu bata dupa colt, cand te-au prins, pac! te-au ras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai sa constati ca in Romania ultimilor 20 de ani nici o banca nu a oferit nici o dobinda, totul este un joc al cursului de schimb in care bancile cistiga totul, daca faci depozit in lei pierzi la euro si invers, trebuie sa fii foarte atent, nu trebuie sa privesti ofertele bancilor in mod special, ci prognoza cursului de schimb. Exemplu daca 4 lei=1 euro.asta inseamna pentru dobinda egala:5%euro=20%lei. 11 % este o pacaleala nu?