| anonim_4396 a întrebat:

Într-un municipiu de județ cu vreo 170.000 locuitori, în luna mai, cât ar costa sala de nunți pentru 50 de persoane a unei pensiuni deschise toamna trecută care încă n-a găzduit evenimente de genul (nuntă, botez etc)? Doar sala, fără meniu.

Răspuns Câştigător
| TheCritic a răspuns:

Buna! Trebuie sa mergi acolo si sa vorbesti cu ei. Daca alegi sa iei si meniul tot de la ei sala e de obicei gratis. Asa, nu vad de ce ar percepe mai mult de 2500-3000 de lei. E de la caz la caz, depinde de locatie, de durata (sunt nunti de o zi si nunti de doua zile) si de alti factori. De asemenea, depinde daca iei chelnerii si barmanii de la ei sau ii aduci tot tu. Daca decorarea salii o iei tot prin ei sau ai o firma care se ocupa. Numai bine si Casa de piatra!

| anonim_4396 explică (pentru TheCritic):

Mulțumesc! happy
Am întrebat pentru că nici administratorul nu mi-a putut spune nimic, și mi-a spus că discutăm când ne întâlnim. Iar eu voiam doar să știu cam la ce pot să mă aștpet, în caz că vrea să mă păcălească și-mi spune un preț prea mare, până unde aș putea negocia să fie prețul ca de obicei.
Deci e vorba de o masă cu familia, maxim vreo 5 ore. Meniul cu trei feluri de la ei, chelneri de la ei, fără decor, deci ceva foarte simplu. Deci spui că dacă cer meniul de la ei, nu ar trebui să-mi ceară taxă și pentru sală? Mersi, asta îmi notez big grin

| TheCritic a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, de obicei sala e gratis atat timp cat iei de la ei serviciile astea. Bonus ti-ar oferi tortul sau muzica in caz ca e mai mare evenimentul. Noi am facut rezervarea locatiei pentru septembrie dar luam fiecare serviciu separat, deci platim locatia. Insa stiu ca am avut si varianta cu locatie gratis si plateam doar serviciile.

| anonim_4396 explică (pentru TheCritic):

Mulțumesc! happy