| RaduPetrache a întrebat:

Intrebare pentru contabili sau persoane cu informatii concrete:

Am mai pus intrebarea asta intr-un fel diferit si am inteles-o in acel fel, acum sunt curios de alt scenariu.
Daca eu prestez un serviciu pentru un prieten din straintate, iar el imi face transfer pe Revolut sau Paypal cu o suma mai mare, specificand in transferul respectiv ca este "Donatie", sunt nevoit sa platesc taxe pentru suma respectiva? (avand in vedere ca donatia nu este impozabila)
Din nou, mentionez si pun accentul pe faptul ca respectiva persoana imi e prietena, doar ca locuieste intr-o alta tara si are nevoie sa zicem de un serviciu de genul "photo edit". Deci, nici vorba de contract de servicii sau ceva.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am inteles ca pana la 10.000 esti ok cu donatia (fara acte de provenienta), dar peste suma asta ti se se cer acte doveditoare, ca sunt donatie si musai trebuie facuta prin transfer bancar.

"Se pot face donații cash sau doar prin transfer bancar?
Da, dar există o limită de 10.000 euro pentru donațille în numerar / cash. Suma de 10.000 euro poate fi donată în numerar în fața notarului public, iar restul care depășește acest prag se trimite prin transfer bancar în contul donatarului."

"Am primit o ofertă de donație de la o persoană din străinătate. Ce fac?
Dacă ați primit o ofertă de donație de la o persoană necunoscută din străinătate și vi se solicită să plătiți anumite taxe pentru a intra în posesia ei, să deschideți conturi sau carduri bancare pe care să le trimiteți acesteia, trebuie să știți că este vorba de o tentativă de înșelăciune frecvent întâlnită în ultimii ani.

În primul rând, pentru a primi legal o donație în România, aceasta trebuie să se realizeze în fața notarului public, cu prezența ambelor părți - a donatarului și donatorului - sau a mandatarilor acestora. Așadar, donația nu se poate încheia legal fără intervenția notarului.

În al doilea rând, donația nu se poate încheia exclusiv online conform prevederilor legale din România și taxele nu se achită către bancă, ci notarului public, la biroul notarial.

Prin urmare, dacă primiți o astfel de ofertă de "donație" prin e-mail, SMS sau alt tip de mesaj electronic, vă recomandăm să nu plătiți presupuse taxe "bancare" de transfer sau "notariale", să nu divulgați informații personale sau financiare, cum ar fi contul IBAN, numere de card bancar, parole sau coduri PIN, și să sesizați poliția."

Sursa:
https://notari.pro/contract/donatie-bani

| RaduPetrache explică (pentru Violleta2022):

Va multumesc pentru raspuns, insa persoana care imi trimite donatia, imi este persoana cunoscuta. Am mai primit bani de la aceasta si posibilitatea de a se face prin intermediul unui notar, este imposibila, atat timp cat persoana locuieste exclusiv in strainatate. Nu primesc sume atat de mari ca cea mentionata de dumneavoastra, dar sa zicem cu un 0 mai putin si o data pe luna. Prin urmare daca persoana respectiva specifica ca este o donatie, nu ar trebui sa existe niciun fel de problema legala, nu?
Si ca un exemplu comparativ, sa zicem ca aceasta persoana este o ruda apropiata si imi trimite bani. Banuiesc ca nu trebuie justificati atat timp cat se mentioneaza in transferul respectiv titlul de "donatie".

| Violleta2022 a răspuns (pentru RaduPetrache):

Bineinteles ca se pot face acte si la persoana aia in straintate si la noi in tara.
Trebuie sa existe specificatii atata vreme cat suma depaseste 10 sau 15mii, dupa cum cere legea, ca altfel vine ANAFUL si iti cere sa justifici provenineta banilor, impozitandu-te pentru toti banii primiti 70%.
Eu personal sunt socata, cum este posibil ca cineva din strainatate care nu te cunoaste sa-ti trimita regulat bani...cu ce scop?
Ma rog, asta va fi problema ta in final.
te sfatuiesc totusi sa citesti legea foarte-foarte bine ori sa dicuti cu un contabil de taxe care iti poate spune cu exactitate care-s conditiile si ce anume trebuie sa faci.

| RaduPetrache explică (pentru Violleta2022):

Va multumesc pentru raspuns, insa nu stiu daca ati citit in totalitate intrebarea mea initiala.
Am specificat ca acea persoana din strainatate imi este prietena in realitate, doar ca locuieste in alta tara. Il ajut cu niste servicii de editaj foto, neavand un contract de care sa depind, tocmai pentru ca nu este nevoie de asa ceva. Si prin urmare el ma plateste in fiecare luna cu o suma de bani (din bani proprii), prin transfer, specificand ca este Donatie. Deci prin urmare trebuie sa justific statului vreun leu din sumele primite? Avand in vedere ca primesc undeva la 1000/eur lunar?
Ma gandesc ca daca as avea un parinte in strainatate care lucreaza si imi face transfer o suma de genul, ar fi acelasi lucru si nu ar trebui sa justific nimic.
Atat timp cat serviciul pe care il ofer, nu este batut in cuie printr-un contract, iar suma figureaza ca fiind "donatie", nu vad de ce ar trebui sa declar ceva anume.
Tot incerc sa ma lamuresc pe treaba asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RaduPetrache):

Iti trebuie un PFA pentru acest tip de job si venit lunar.
ANAF-ul iti poate investiga acest venit, mai ales ca banii nu vin de la un parinte sau familie si asta este deja suspicios, sa tot primesti lunar o suma mare de bani de la cineva care nu este familie.

Trebuie sa declari acest venit asa cum este corect si legal, ca venit lunar din munca depusa, ca nu cumva sa fii impozitat 70% din venitul deja primit pana acum, daca esti luat la audit de ANAF.

| RaduPetrache explică (pentru Violleta2022):

Tocmai, cum poate ANAF-ul sa investigheze acest "serviciu", atat timp cat cel de la care primesc suma, specifica in transfer ca este donatie si nu o suma primita la schimb pentru un serviciu?
Nici macar nu am pretentia sa primesc bani de la persoana respectiva, dar ea tine sa ma rasplateasca. Eu daca vreau sa ii transfer unui prieten o suma, pentru ca asa simt eu sa fac pe filantropul, doar nu o sa vina ANAF sa ii zica prietenului respectiv sa le dea lor banii, o data ce a fost un act de "donatie", nu?
Nu este un job, pentru ca nu ma ocup cu asa ceva. E doar ceva la care ma pricep.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RaduPetrache):

Iti verifica contul bancar la care au acces si vad zeci de asemenea donatii, iar in acest caz iti cer tie un document sa dovedesti de unde provin banii, odata ce vin de la familie.
Nu se leaga nimeni de tine daca vede o donatie, 1- 2 ori pe an, dar cand vede lunar aceste sume, atunci este suspicios si se poate investiga.

| RaduPetrache explică (pentru Violleta2022):

Inteleg, insa donatia pentru care ar trebui sa ti se ceara acte nu este cea in care primesti o suma mai mare de 25.000 lei dintr-un singur transfer?
Pe langa asta, atat timp cat prietenul meu a facut asta din proprie initiativa, ce anume se poate investiga aici? Daca el declara ca au fost bani dati din proprie initiativa pentru a imi face mie un bine, pentru ca asa a vrut el si nu se specifica nicaieri ca eu am prestat un serviciu pentru banii aceia, ce anume se poate investiga in cazul acesta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru RaduPetrache):

Din cate vad eu pe site-ul unui NOTAR public, scrie asa:

"Am primit o ofertă de donație de la o persoană din străinătate. Ce fac?
Dacă ați primit o ofertă de donație de la o persoană necunoscută din străinătate și vi se solicită să plătiți anumite taxe pentru a intra în posesia ei, să deschideți conturi sau carduri bancare pe care să le trimiteți acesteia, trebuie să știți că este vorba de o tentativă de înșelăciune frecvent întâlnită în ultimii ani.

În primul rând, pentru a primi legal o donație în România, aceasta trebuie să se realizeze în fața notarului public, cu prezența ambelor părți - a donatarului și donatorului - sau a mandatarilor acestora. Așadar, donația nu se poate încheia legal fără intervenția notarului.

În al doilea rând, donația nu se poate încheia exclusiv online conform prevederilor legale din România și taxele nu se achită către bancă, ci notarului public, la biroul notarial.

Prin urmare, dacă primiți o astfel de ofertă de "donație" prin e-mail, SMS sau alt tip de mesaj electronic, vă recomandăm să nu plătiți presupuse taxe "bancare" de transfer sau "notariale", să nu divulgați informații personale sau financiare, cum ar fi contul IBAN, numere de card bancar, parole sau coduri PIN, și să sesizați poliția."

https://notari.pro/contract/donatie-bani

| RaduPetrache explică (pentru Violleta2022):

Am inteles, insa din nou, scenariul meu este unul cu totul diferit.
Am citit si eu tot ce am putut gasi legat de "donatii", inclusiv informatiile oferite de dvs., iar ulterior am zis totusi sa pun cateva intrebari pe aici, in speranta ca gasesc un contabil/notar care imi poate da informatii corecte si prompte.
Din nou, exista acel prag de 25.000 lei pentru care trebuie sa te prezinti in fata unui notar si a se incheia donatia in mod legal, dar pana in acel prag, doar nu o sa ma duc la un notar daca donatia e de 100 lei spre exemplu. De aceea exista acel prag de mai sus.

Va multumesc inca o data pentru raspuns, voi lua legatura cu cineva specializat si voi vedea ce si cum.

| sierra1 a răspuns:

Ai firmă?

| RaduPetrache explică (pentru sierra1):

N-am fost destul de clar in exprimare?
Eu nu activez in domeniul respectiv, este doar ceva la care ma pricep iar prietenul respectiv vrea sa ma si rasplateasca pentru asta.

| sierra1 a răspuns (pentru RaduPetrache):

Răspunsul tău scurt ar fi fost: n-am firmă

și

ți-aș fi răspuns in cazul ăsta: te agițit degeaba, in "scenariul" ăsta nu datorezi nimic nimănui

| RaduPetrache explică (pentru sierra1):

Multumesc de raspuns.
Iar referitor la intrebarea cu daca am sau nu firma, nu vedeam sensul intrebarii atat timp cat scenariul propus de mine era destinat clar pentru ocolirea unor taxe, deci nu s-ar fi pus problema de primit banii respectivi pe firma.

Multumesc inca odata de raspuns si de ajutor happy