| anonim_4396 a întrebat:

La ce credeti ca mai avem de lucrat noi, romanii, pentru a deveni mai buni decat suntem, ca persoane si ca natie?

8 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

La mentalitate. Avem mentalitate de invinsi si nu de invingatori.
1) Poporul roman nu e invatat sa isi propuna niste teluri, si sa faca tot posibilul sa le indeplineasca. La noi, singurul tel e sa stam. Toata lumnea vrea sa ajunga bogata (ca Gigi), ca sa nu mai trebuiasca sa munceasca vreodata. Lucru destul de ok, daca ar si face ceva logic si inteligent in aceasta directie. Majoritatea stau si asteapta sa castige la loto, sa moara un bunic bogat de care nu stiu, si asa mai departe. Nimeni nu face nimic sa ajunga bogat.
2) Tot ce facem, facem doar ca sa fie. Daca seful nu ne vede, e ok.
3) Ne simtitm datori sa promovam non-valoarea, doar fiindca suntem rude, prieteni.
4) Nu suntem capabili sa spunem ce ne doare si ce ne deranjeaza, decat pe la spate. De fata cu "tiranul" nu facem decat sa il periem, si sa ii spunem cat de bun e.
5) etc.

| sorin a răspuns:

La respect in primul rand sa stim sa apreciem un lucru, si la orgoliu sa nu mai fim injositi de toti cand li se scoala lor.

| SweetCandy a răspuns:

Trebuie sa muncim mai mult si sa avem mai multa in credere in noi, sa nu ne lasam pe mana altor persoane si sa nu mai facem din orice o afacere...straight face

| kotys a răspuns:

Voi fi scurt- nivel de trai crescut, legi f. aspre, educatie.Cred ca aceste 3 elemente sunt fundamentale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La respectul fata de munca si fata de semeni.sa punem mana sa muncim iar salariile sa reflecte exact valoarea muncii prestate.nu vezi ce panarama a iesit cu atatea sporuri de rahat numai pentru sporirea veniturilor intr-un mod nejustificat? sa fim mandri de apartenenta noastra la natia asta ca toti care au plecat au facut-o de ras.si sa ne tragem de maneca unii pe altii cand vedem ca cel de alaturi greseste. ca santem indiferenti pana la prostie.nu mai vorbesc de clasa politica.stii si tu ca pestele de la cap se impute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine zis @gyzzard...la mentalitate...de ce?
Pentru ca, inca mai avem mentalitatea ceausista.
Daca ceausescu ne zicea ca nu e bine asa...asa ramanea...si asa mai este si acum.

| dragosh a răspuns:

La multelaughing

| myrellagl a răspuns:

La multe... din pacate! Si eu sunt romanca dar pana sa ma mut in Germania nu am realizat ce "defecte" avem noi romanii, unde anume gresim si de ce nu progresam...
Am ajuns la concluzia ca marea majoritate a romanilor se gandesc doar la propria persoana, fiind in stare de orice sa isi atinga scopurile ajungand pana la face si o crima daca e necesar.Sunt invidiosi, prefacuti, "cu 2 fete". Romanii daca ar fi mai corecti, daca ar constientiza ca trebuie sa muncim impreuna pentru tara noastra, sa avem aceleasi scopuri...am reusi 100%
Sunt multe de spus pe tema asta si din pacate e prea trist...Pe aceasta tema as putea vorbi la infinit.Sunt multe care le-am simtit pe propria piele. Nu pot spune ca in Germania sunt mai fericita, dar ma simt "protejata" si departe de acele rautati care mi s-au intamplat in tara mea si asta imi da sentimentul de mai bine. Romanca am sa fiu mereu si toti cei care la fel ca si mine au plecat din tara, chiar daca multi neaga asta si au uitat de unde au plecat. Aici am facut tot posibilul ca nemtii sa stie ca noi romanii suntem un popor inteligent si cu bun simt, nu cum ne-au caracterizat ei mereu. O zi buna!