| andrei28743 a întrebat:

La o licitatie scrie,, Pretul de incepede al licitatie este de 20.000, 00 lei reprezentand 75% din pretul de pornire al primei licitatii. Daca nu se obtine pretul de incepere a licitatiei si exista cel putin 2 licitatori la acelasi termen, bunul va fi vandut la cel mai mare pret oferit, dar nu mai putin de 30% din pretul de pornire al primei licitatii.
Prin asta inteleg ca daca particip doar eu trebuie sa platesc pretul initial (20.000,00 lei) iar daca suntem 2 putem incepe licitatia de la 30% din cei 20.000, 00 lei?

3 răspunsuri:
| QuelQui a răspuns:

Tu nu ai citit: "si exista cel putin 2 licitatori"? O licitatie nu se poate face cu un singur ofertant. Se va amana pana vor fi cel putin 2 ofertanti la acelasi termen.
Si nu, nu incepe licitatia de la 30% ci de la 20.000. Daca nimeni nu ofera cei 20.000, se mai scade pretul, dar nu sub 30% din pretul primei licitatii. Acela nu este 20.000 ci mai mare.

| Holiday a răspuns (pentru QuelQui):

In situatia data se va vinde si daca exista un singur licitator care ofera minim pretul de pornire respectiv 20.000.
Daca exista 2 sau mai multi licitatori se poate vinde si la mai putin de 20.000, dar nu mai putin de 30% din pretul de pornire al PRIMEI LICITATII, inainte de a fi redus la 75%, adica din aprox 20.667.
In mod normal trebuie facuta o oferta scrisa INAINTE de licitatie cu suma pe care o ofera si de asemenea depusa o garantie, in general 10% care este restituita daca nu gastiga licitatia, sau este anulata.

| User61 a răspuns:

Din cate am vazut la discovery, se poate incepe de la un pret mai mic decat cel initial DAR daca cel care vinde masina a pus un pret rezervat(minimul cu care vrea sa vanda masina) si nu se ajunge la acel pret exista riscul sa nu vanda masina.Dar nu e ok sa incepi cu un pret atat de mic, 30% din suma initiala... e de bun simt si nu ar accepta vanzatorulul.