| anonim_4396 a întrebat:

M-am angajat undeva și prima zi lucrata a fost pe 15 februarie. Mi s-a zis ca nu mi se vor da bani pe acele zile, numai pentru zilele de după 1 martie, deși și în contract este menționat ca încep activitatea pe 15 feb. Au voie sa facă asta?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta inseamna ca esti angajat legal. Daca nu erai, plata se făcea dupa primele doua saptamani de munca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu au voie, dar nu cer voie de la nimeni, fac ce vor. Dacă îi dai în judecată nu câștigi mare lucru.

| ancaval a răspuns:

De ce să nu-ți dea banii? Trebuia să întrebi!

| gladiatoru5000 a răspuns:

Iti opreste garantie 14 zile care tii da cand iti dai demisia de la ei

| Mihai314 a răspuns:

Nu sunt sigur de ce va urma sa spun, dar incerc sa te ajut. Poate ca respectivii nu iti da banii pe cele 2 saptamani lucrate deoarece ai fost angajat in proba, adică au vrut sa vada cum te descurci sau daca te descurci. Spun asta, pentru ca am auzit de la cativa prieteni care au patit la la fel. Pana la urma daca nu ti au zis de aceasta chestie cu lucratul in proba nu ar avea voie sa faca asta, dar ideea e ca acum majoritatea sefilor isi cam bat joc de angajati. Si ca sfat: daca iti place noul tau loc de munca sau daca crezi ca re avantajeaza in vreun fel lasa cele 2 saptamani lucrate de la tine si fa ce ai de facut in continuare. Daca nu, nu prea stiu ce e de facut, oricum nu cred ca ai rezolva ceva daca te ai certa cu ei sau daca i-ai da in judecata, de exemplu. Succes.

| asperger3 a răspuns (pentru Mihai314):

Salut. Eu am lucrat în vara part time si eram plătit in fiecare zi, sâmbăta si duminica, INCLUSIV în perioada de proba. Revenind, sfatul meu este să faci o petiție celor de la ITM.

| Mihai314 a răspuns (pentru asperger3):

Ideea este ca nu toti platesc pentru perioada de proba. Aici difera la fiecare in parte. Cel mai bine este sa vorbeasca cu șeful parerea mea si sa vada de ce nu a fost platit, sa se inteleaga cumva, sa nu se certe. Iar in legatura cu sfatul tau, ce petitie sa faca? Petitie pentru? Cred ca ai gresit cuvantul.