| rynaqui a întrebat:

Ma baieti, stie careva cum pot sa imi deschid o firma de vinuri? Gen murfatlar, jidvei, alea alea... Adica mie imi place mult vinu si beau ca spartu' dar doar cel facut de mine, care nu se compara cu cele din comert. Eu cu tata in fiecare an luam cam o tona de struguri si facem vin, da vin, nu tampenii, din ala de ti mai mare dragu sa-l bei. Si m-am gandit sa imi deschid o firma. STIE CINEVA CUM

Răspuns Câştigător
| CristiSeeker a răspuns:

Daca e atat de bun pe cat spui, chiar ar trebui sa il comercializezi (as dori chiar sa incerc daca pretinzi ca este mai bun decat orice vin de pe piata). In orice caz, cred ca trebuie sa faci niste demersuri legale pentru a infinta un SRL/SA, dupa caz (multa birocratie, cred ca poti afla mai multe detalii intreband la diverse institutii publice specializate). Dupa asta cred ca va fi nevoie sa obtii si niste avize sanitare, certificate de calitate...chestii de genu asta, care trebuie sa confirme ca ceea ce produci este creat, depozitat, ambalat si distribuit in perfecta curatenie (mai ales fiind ceva atat de sensibil si usor alterabil precum vinul). Bafta!

2 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Poti sa vinzi legal ca srl, murfatlar si altele sunt marci inregistrate iar ei au domenii si vinuri de ani de zile.

| mixxjim a răspuns:

Nu inteleg bine, tu vrei sa vinzi vinul facut de voi sau sa vinzi vinuri murfatlar sau alte marci? ca in functie de asta sunt variante diferite cum sa faci