| Ginosaurus a întrebat:

Ma gandesc sa imi deschid o afacere. Ce fel de afaceri poti deschide in Romania?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu te pricepi, ceea mai buna afacere e sa nu-ti pierzi banii in "afacere".
E ca la loto: cel mai sigur castig este daca nu-ti cumperi bilet.

| cristi202 a răspuns:

1) Iti trebuie un loc.
2) Trebuie sa descoperi ce nu exista in acel loc. Exemplu: in Bucuresti e plin de magazine de biciclete si service pentru ele. La mine in sat, la doar 20 de km de Bucuresti, nu e nici un service de biciclete, si mai toti care au biciclete in sat spun ca ar fi bine sa fie si la noi, mai ales ca bicicletele se tot inmultesc pe masura ce trece timpul. Si, cum ma pricep bine la reparatii de biciclete, concluzia e simpla - la anul eu voi fi cel ce va deschide un service
3) Trebuie sa fii pregatit pentru afacerea ta. Chiar sa excelezi, altfel pierzi clientela care ai putea sa ti-o formezi pentru ca merge la altii mai buni. Deci mergi pe domeniul pe care ai invatat, sau care il stii bine. Sau vei fi nevoit sa angajezi oameni care se pricep, dar e mai bine sa ai si tu habar, ca sa nu dai de probleme.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Servicii funerare, românii mor pe capete.

| Violleta2022 a răspuns:

Intra intr-un mall mare si uita-te imprejur si vezi ce merge si ce nu merge, ce se cauta si ce se cumpara!

| Bondarel99 a răspuns:

Văzusem eu un reportaj despre azilele de bătrâni din București, doar 2-3 funcționează legal, iar patronii celor care funcționează ilegal spuneau ca fac atât de mulți bani încât nu se mai simt amenzile.
Ar fi o idee, bătrâni vor fi întotdeauna...

Mai poți face ceva in industria alimentara, ca astea merg bine.
Sau o firma de transporturi,

| Negru_Rebeca_2002 a răspuns:

Cam nici una, că te fură ăia de la Parlament