| Ellutza16 a întrebat:

Ma incur cand trebuie sa dau restul la bani cum sa calculez ajutati-ma cum sa fac sa dau rest mai repede sa calculez. ca ma incurc stau prost cu matematica!

Răspuns Câştigător
| AdrianDihoricescu a răspuns:

Cum fac majoritatea, pleci de la sumă, apoi până ajungi la cât ţi-a dat omul. Adică, să zicem că îţi cere 3 produse, unu de 14 lei, unu de 13.50, altu de 12, şi îţi da o bancotă de 50 de lei. Zici aşa, 14 lei, cu 13.50, 27.50 cu 12, 39.50, si din momentul ăsta începi şi pui până la 50 înapoi. Nu e greu să aduni două numere. Sper că am fost clar.

4 răspunsuri:
| zHeArTz a răspuns:

Poti folosi un calculator. Nu este o rusine, ghizii citesc de pe foi, profesorii predau din carte si tot asa happy. Dar daca esti ambitioasa poti sa iti faci un ''antrenament'' in minte cu niste calcule la intalmplare (sau incepi pe foaie). Succes >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculatorul de buzunar.

| sMecki1000 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa faci asa:

1. Deci sa zicem ca un iaurt costa 2 lei 50 (2, 50) si cumparatorul iti da 5 lei.

2. II dai restul pana sa ai bani fixi (ii dai 50 bani rest si vine 3 lei. Apoi ii mai dai 2 lei si gata. I-ai dat restul (2, 50 lei)

3. Deci!:

-Dai restul sa ai bani fixi 2, 50 - 3, 00 (50 bani)

- Apoi e foarte simplu sa faci scaderea(5, 00 lei = care i-ai primit - banii care costa iaurtul)

-5, 00-2, 50= 2, 50!

Sper ca ai inteles. Daca te-am ajutat, te rog sa-mi acorzi funda! Succes.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te "incur"? Pe mine nu. laughing