| SingleForOne a întrebat:

Mă simt blocat în aceste două opțiuni de cumpărare, un apartament sau o mașină?

Când mă gândesc la mașină, mă refer să dau de permis și să cumpăr una cât de curând pentru a-mi menține reflexele pentru condus și să cresc în experiența de a conduce. Altfel, degeaba dau de permis. Pentru mașină aș putea lucra din greu câteva luni, dar pentru un apartament, mi-ar trebui credit, ceea ce mi se pare dezavantajos.

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

APARTAMENT! Daca se poate o casa pe pamint, cu atit mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as alege apartament. Chit ca de dormit poți dormi si in masina laughing

Sincer acum, daca as avea banii mi-as lua apartament. Masina nu mi-as lua atat de scumpa cat sa fie comparabil pretul cu al unui apartament.

| Lukasssz a răspuns:

Apartament, ofc.

| 4ndr33y a răspuns:

Masina e o paguba, pierzi bani din momentul cumpararii. Necesita investitii constante si se devalorizeaza puternic cu timpul.
Si eu am avut alegerea asta, asa ca mi-am cumparat casa si o masina sh ieftina, locuinta e mult mai importanta si folositoare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prefer creditul pentru apartament decat o masina cu banii jos. Locuintele se scumpesc de la o zi la alta. Cu masinile cred ca vor scadea preturile tinand cont ca multi nu-si vor mai permite sa tina o m asina din cauza scumpirii carburantilor. Parerea mea.

| mateia320 a răspuns:

Cumpara-ti apartament, apartamentul e mult mai important decat o masina.

| AlexisM999 a răspuns:

Bună!
Păi dacă nu ai permis nu merită să cumperi deja mașină, poate nu iei permisul.
Apartametul e muuuuult mai ok, mai ales dacă stai cu părinții sau în chirie, dar oricum, tu alegi! happy

| Lioana a răspuns:

Daca iti iei masina, nu mai strangi bani de apartament. Masina iti va manca toti banii.
E mai important sa ai unde locui decat sa ai cu ce sa te plimbi. Locuinta totdeauna va fi o prioritate inaintea masinii. Mașina e un moft.

| TheGentleman a răspuns:

Potrivit tendințelor actuale, este mai avantajoasă achiziționarea unei mașini, pentru că ea poate genera constant venituri. Pandemia a arătat clar că logistica este esențială pentru economie și se învârt sume enorme acolo.

Dacă îți faci credit la bancă, ai grijă să nu pici în cursa șobolanului: toată viața ta se va învârti în jurul creditului la bancă. Din acest motiv, există șanse să ratezi o oportunitate de viață „pentru că ai de plătit credit"

Sigur, există posibilitatea să închiriezi apartamentul, dar atenție! nu toate băncile acceptă această variantă. Haihui în doi au fost nevoiți să-și vândă apartamentul luat cu cedit pentru că banca nu a fost de acord cu închiriatul.

Lumea de azi este dinamică. Dacă îți dorești să ai și o parteneră de viață, ține cont că femeilor le plac poveștile, aventurile, călătoriile. În niciun caz nu vor mai sta acasă, acolo unde vreme de milenii au fost forțate să stea.

Așadar, fă școala rutieră, obține atestat de transportator (indiferent de categorie) și cucerește lumea! Vei avea parte de multe cu bani puțini. Iar la final vei culege amintiri frumoase.