| needcolors a întrebat:

Ma tot gîndesc la pensia privata. Împlinesc 39 de ani peste 3 săptămîni şi nu ştiu ce companie sa-mi aleg. Îmi este teama sa nu pierd banii.De ce nu este mai bine sa-mi depun eu singur proprii bani la banca luna de luna şi sa ma ocup eu de administrarea lor? De ce se lauda companiile de asigurări ca ele investesc mai bine banii decît banca? Care mai este topul actual al companiilor de asigurări în ceea ce priveşte pensiile private?

5 răspunsuri:
| Mmarryy a răspuns:

Buna:)
Este bine sa iti depui singur banii la banca, de unde vei beneficia de o dobanda care va fi impozitata cu 16%. ca avem prea multi bani dupa opinia unor politicieni.
De ce se lauda companiile de asigurari. pentru ca ele plaseaza banii pe piata, acolo unde nu are acces toata lumea. Pentru ca cei ce se ocupa de acest lucru cunosc foarte bine piata bursiera. Poti sa te uiti aici sa vezi care este topul privind asigurarile. http://www.1asig.ro/Piata-Asigurarilor-2.htm

| Mmarryy a răspuns:

1. daca tot vrei sa strangi bani pentru pensie mi se pare corect sa ii lasi acolo sa creasca nu sa te poti "imprumuta" ori de cate ori ai nevoie. Cine zice ca nu poti avea acces direct la banii tai acestia fiind la banca sau la o companie de asigurare.
2. Sunt curioasa ce calcul simplu ai gasit care denota ca profitabilitatea este mai crescuta la depozite.
3.Normal ca trebuie sa citesti inainte sa semnezi, de aceea mi se pare corect ca cel care iti prezinta un produs sa iti explice si cele mai mici amanunte.
Sunt curioasa daca ai incheiat un contract de asigurare si nu ai primit banii, sau vorbesti doar din auzite. Si eu am intalnit persoane care nu au fost multumite si stii care este cauza. nu au inteles despre ce e vorba, ce inseamna de fapt o asigurare sau sa iti constitui un depozit la banca.
Sunt pareri pro si contra in ambele situatii, dar stii ce se zice : e bine sa nu iti tii ouale in acelasi cos. (din acest motiv eu am ales sa imi fac o asigurare si un cont in banca )
Iti dores succes indiferent pentru ce alegere optezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai need, eu sunt la aviva. mi-a spus o tipa de acolo, la o oferta, de srvicii, ca ei sunt agentia care au asigurat TITANICUL.si ai vazut ce au patit? eu am ramas la ei.

| needcolors explică:

Ganduri sumbre dar realiste in scurta mea experienta cu pensiile private:
1. in vremurile astea naspa este esential sa ai acces direct la banii tai, nu sa-i dai altora sa se joace cu ei
2. un calcul simplu ne arata ca profitabilitatea e mai mare la depozite decat la asa zisele investitii de la companiile care promit marea cu sarea si dolarii cu euro.
4. la semnarea contractului trebuie citit tot din scoarta in scoarta; asteptarile conforma carora totul va merge ca uns cand e cazul sa primiti bani sunt nerealiste.

| anonim87_7221 a răspuns:

Eu zic sa iti faci o asigurare de viata cu pensie privata de la GRAWE.cu ocazia asta esti si asigurat si ai si bani la sfarsitul constractului.plus ca daca in al 2lea an nu mai poti plati suma cu care ai inceput ai sansa sa micsorezi suma asigurata, in caz de incapacitate de munca GRAWE iti plateste asigurarea pana la sfaristul contractului plus ca dupa 5 ani deja poti sa scoti o parte din bani.Si mai sunt cateva avantaje.In cazul in care esti interesat poti sa ma contactezi.