| Mihnea1z2 a întrebat:

Mă va afecta cu ceva la următorul loc de muncă, dacă în cartea muncii scrie că nu m-am prezentat în preaviz? (Adica daca mă va afecta ceva acele absente nemotivate)

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Acum "cartea de muncă" e de fapt un şir de înregistrări într-o bază de date electronică.
Acolo nu o să scrie că ai chiulit, dar e posibil să apară ca motiv al încetării contractului indisciplina, nu demisia.
Şi orice angajator potențial din viitor se va gândi de două ori dacă să te aleagă pe tine sau pe alt candidat...

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu mai exista carte de munca de vreo cativa ani buni. E posibil ca noii angajatori sa ceara referinte insa nu e legal sa ceara referinte despre comportament

| sierra1 a răspuns:

Dacă asta e vizibilă ca înregistrare despre tine, nu e de laudă. Un eventual angajator și-ar pune niște întrebări: de ce, cum...

| Claxon987 a răspuns:

Daca fostul angajator a vrut sa mentioneze absenta ta in Revisal este vizibil pentru orice companie care va vrea sa te angajeze pe viitor. De dorit sa lasi loc de "buna ziua" pe oriunde ca nu se stie niciodata. Daca noul angajator are nevoie de tine se poate sa nu tina cont de aceasta mentiune din Revisal, dar este o pata pe obrazul tau.