| anonim_4396 a întrebat:

Mama este pensionară și locuiește cu mine. Ca să primească cardul pentru energie, pentru facturi, trebuie să avem un venit mediu de 2000 ron. Eu primesc tichete de masă 600 ron pe lună. Și acestea se calculează la venitul mediu? Pentru că fără ele ne-am încadra în 2000, dar cu ele nu. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Ai un nr. de telefon la ace primesti toate informatiile.

"Venitul net per coabitant, la nivelul unui loc de consum, nu trebuie sa depaseasca 2.000 lei. Dacă sunt situații care îi fac neeligibili, potențialii beneficiari vor fi înștiințați.

Cei ce se găsesc în astfel de situații sunt sfătuiți să sune la numărul de telefon 0319966. "

https://www.avocatnet.ro/......e-lei.html

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai mult ca sigur se calculeaza si bonurile de masa pe care ti le dă de la serviciu, dar mama ta ce pensie are? ca ei o sa i dea cardul ei vad pensia ei daca nu depaseste 2000 lei si o sa i dea, acele bonuri de masa le primesti tu impreuna cu salariul, este o mare enigmă cum o sa dea si cui o sa dea statul acele carduri nici ei nu stiu clar cine se va incadra, deoarece ei au marit de anul acesta si punctul de pensie si atunci va fi haos unii pensionari vor primii card de energie si altii nu? Plus pensionarii fiind persoane vîrstince le va fi greu sa plateasca cu cardul lumina trebuie sa introduca pinul cardului sa mearga la atm uri care acceptă astfel de card la self pay deci va fi o nebunie colosală.

| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Tichetele de masă sunt considerate venit, deci ar trebui incluse în calculul venitului mediu pentru a determina dacă îndepliniți criteriul de eligibilitate pentru cardul pentru energie. Dacă cu tichetele de masă venitul mediu depășește limita de 2000 lei, atunci ar putea fi necesar să găsiți alte surse de venit sau să încercați să obțineți o ajutor suplimentar pentru a îndeplini criteriul. Este recomandat să verificați cu furnizorul de energie sau cu autoritățile locale pentru a afla mai multe detalii despre criteriile de eligibilitate.

| vodami92 a răspuns:

Cam asa merge treaba in Romania! dar in alte tari civilizate altfel merge treaba!