| optimista_5827 a întrebat:

MI-a venit o idee. Cum toti avem nevoie de un ban in plus, ma gandesc sa ma apuc sa fac accesorii din fimo. este un fel de plastelina din care poti face coliere, margele, cercei, bratari, accesorii pentru telefon, brelocuri, magneti de telefon. am gasit cam tot ce imi trebuie pentru a incepe treaba. mai raman doua intrebari:
1. pentru cunoscatori: care fimo e mai bun... cel clasic, sau soft
2. daca imi fac blog in vederea vanzarii accesoriilor, fara sa am SC sau PFA, ma ia cineva la rost? adica amenda sau ceva :-?

mai jos pun o poza cu forme facute din cane fimo...adica sunt amestecuri de culori ce dau senzatia de pictura. :D
https://www.party902.com/images/Beads/Fimo/Fimo_Disk_Bea ds.jpg

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Cel clasic e mai bun. Si eu fac cateodata, ideea asta am avut-o mai demult. M-am interesat si, da, sa le vinzi fara sa ai pfa sau firma e ilegal. Poti incerca si sa speri ca nu te ia nimeni in vizor; mi-e greu sa cred ca toate pustoaicele care au bloguri si vand astfel de accesorii au firme. Eu avusesem ideea de a face astfel de accesorii, plus accesorii din origami (sor-mea se pricepe)sau din sfoara impletita, gentute etc. Daca pui ceva pe picioare si cauti colaboratori, da-mi de stire.

9 răspunsuri:
| optimista_5827 explică:

Magneti de frigider...scuzati laughing

| Ben. a răspuns:

Succes !

| Silvia a răspuns:

Eu nu ma pot alatura... dar iti pot spune ca formele acelea sunt genialelove struck
mie imi plac foarte mult si...ca o idee... poti face si insigne din acele formelove struck
Sunt super frumoaselove struck love struck
Bafta!happy

| Cryssy a răspuns:

Succes!

| annda a răspuns:

Ideea asta o am si eu. Mi-am comandat si astept sa vina. big grin

| Gabry a răspuns:

Succes!
Tocmai mi-ai dat o ideebig grin

| jo a răspuns:

Mie imi place mai mult fimo soft, e mai maleabil. Pentru a vinde, sfatuieste-te cu un avocat ca sa nu incalci legea. Nu cred ca e asa de complicat sa-ti faci o PFA si sa platesti impozite.
Exista un portal pentru lucruri facute de mana, breslo.ro, unde poti sa iti faci magazin virtual, sa primesti comenzi, sa fii evaluata si, cel mai important, sa vezi ce se cere si care e piata. Te sfatuiesc sa iti faci acolo magazinul - nu te costa nimic - pentru ca altfel va fi greu sa-ti promovezi blogul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sunt mariana bob si asi dori sa stiu de unde faci rost de acest .fimo imi place ce iese si. doresc sa fac si eu .astept raspuns ff. urgent pe e mail bob.mariana@yahoo.com pa merci

| Cristina4Ever a răspuns:

Eu iti recomand cernit.si eu lucrez cu el.e mult mai moale decat fimo si mult mai ieftin si de calitate