| roco a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac.imi strang bani in pusculita de mai bine de 3 ani si tot ce am sunt doar 4 milioane... aveti idee cum sau ce sa fac pentru a avea mai multi bani dar fara sa lurez(pentru.ca am mai putin de 16 ani). plz.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand felicitari pentru micile economii, altii nu reusesc sa adune nici atat. Sfatul meu e urmatorul: indiferent de cat castigi, incearca sa economisesti 10% fara un scop precis. Doar sa stii tu ca ai banii astia. Prin "castig" se intelege, fireste, tot ce primesti de la parinti, daca mai faci mici ciubucuri, alocatie, chestii de-astea. Mai tarziu bursa, salariu etc. Daca vrei sa-ti cumperi ceva, incearca sa economisesti in plus fata de cei 10%, nu lua din cei 10%. Cei 10% tine-i pentru vreo cheltuiala importanta pe care o faci o data la 3-4 ani, si chiar si atunci nu cheltui mai mult de jumatate din ei. A, si mai tarziu invata sa pui banii la banca, nu sa stai cu ei sub saltea. Ai sa vezi ca atunci cand vei fi mare o sa-mi multumesti pentru sfatul asta. happy PS. nu mai pacaliti copilul, Romania nu va trece la euro mai devreme de 2020.

| filoteia a răspuns (pentru anonim_4396):

1)Incearca sa uiti de dulciuri si de tot felul de lucruri. Daca strangi cel mult 5 lei pe zi vei avea intr-o luna 140 de lei ....Deci bafta. kiss

24 răspunsuri:
| z8 a răspuns:

Ai deprinderi bune, dar ai grija la inflatie. Acesti 4 milioane peste 1 an n-o sa mai cumpere la fel de mult ca acum, vezi ce-i inflatia daca nu stii. Ia-ti un parinte de maneca si du-l la banca sa te ajute sa-ti faci un depozit, macar pana te hotaresti ce faci cu acei bani. E dobanda mica, dar oricum, cu tot cu dobanda mica, impozit pe profit si alte chestii ( du-te la o banca cu comisioane aproape de 0, BT de ex ), tot iesi pe 0 sau mai bine. Acum tu tinand banii, cu fiecare zi ce trece pierzi cate putin...vezi ce-i inflatia, deci iesi sub 0.
Fa acorduri cu parintii, tu faci ceva ce normal nu ai face si ei iti dau bani. De exemplu tu faci luna o camera, 2, adica faci treaba unei menajere, iar parintii tai te platesc sa zicem 75% cat ar plati o menajera. Ei ies pe +, ca au parte de curatenie sub pretul pietei, tu iesi pe + ca faci un ban. Bafta.

| Sin a răspuns:

De ce sa nu munceti chiar daca ai sub 16 ani? :/ Imparte pliante si participa la promotii daca vrei bani.Nu astepta sa iti pice bani din cer fara sa faci nimic.

| eueu1212 a răspuns:

Buna! Totusi este un inceput bun si este bine ca ai ambitie. Incearca de fiecare data cand iti dau parintii tai bani de buzunar sa nu-i cheltui pe toti si sa-i pui acolo in pusculita. In niciun caz sa nu folosesti bani din pusculita decat in cazuri urgente.Si alocatia sa ti-o pui in pusculita si vei vedea ca o sa reusesti totusi sa strangi ceva! funda?big grin sper ca ti_am fost de ajutor te pup pa pa!

| Bitzy a răspuns:

He-he...ai grija! pot sa se schimbe din lei in euro!
Probabil este una dintre cele mai suparatoare probleme pe care o intampinam foarte multi dintre noi. Cu toate ca ai agenda in care iti notezi constiincioasa ce ai de facut zilnic, timpul iti zboara cumva printre degete si iata ca s-a inserat, iar tu mai ai inca treburi nebifate pe ordinea de zi.

Este cel putin frustrant, cu atat mai mult cu cat nu intelegi cand a trecut vremea. Cu ajutorul catorva trucuri insa, vei reusi sa tii o evidenta mai stricta a timpului si astfel vei putea sa te organizezi mai eficient.
Daca pana acum nu ai luat in calcul varianta cumparaturilor online, ar fi timpul sa-ti reconsideri punctul de vedere. Este una dintre cele mai eficiente modalitati de a face economie de timp, iar oferta este din ce in ce mai variata.
Pungile de cumparaturi erau nu demult oferite gratuit in toate magazinele, acum se ofera contracost. Iti pare poate putin sa dai cativa banuti pe o punga, insa banut cu banut se aduna si formeaza o cheltuiala de care te poti lipsi linistita. Asa ca, achizitioneaza sacose ecologice pentru cumparaturi si foloseste-le pana la uzura. Asa nu doar ca faci economii, ci dai dovada si de respect pentru mediul inconjurator. Daca ai ajuns sa cumperi si pungi de la magazin, recicleaza-le, foloseste-le ca si pungi pentru resturile menajere.

| amaadina a răspuns:

Incearca sa nu mai dai banii pe tot felul de prostii happy
Sau, cand te trimit parintii la magazin, opreste'ti cativa lei. happy
Sunt 365 de zile, daca mergi de 200 de ori la magazin, si iti opresti si tie 2 lei, intr'un an iti faci 200*2=400 lei happy
Bafta!winking

| คเค๓เк a răspuns:

In 3 ani se vor schimba in EURO!
Deci grabestete...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu o chestie nu pricep thinking Eu primesc in fiecare luna 2 alocatii( una de 42 lei si alta de 52 lei ) nu-i pui pe toti in pusculita nu zic dar din astia nu pricep cum de nu ai styrans mai multi worried

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

4 milioane este o suma enorma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iti faca parintii un cont de economii la banca ING Bank daca ai intre 14 si 18 ani http://www.ing.ro/ing/ro/Banca-mea/ING-Economii-Copii.html sau la CEC (parca se putea si pentru copii) interesati-va

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit de scaderea puterii de cumparare a banilor? acum 4 ani cand te-ai apucat sa strangi, cu cei 2 lei pe zi (de ex) cumparai mai multe lucruri decat cu 2 lei in ziua de azi. banii isi pierd puterea de cumparare. oricum, 4 mil e o suma maricica pentru varsta ta, totusi nu-ti poti cumpara mare lucru din ei. ai putea sa ii schimbi intr-o moneda mai stabila decat leul romanesc, care are fluctuatii mari (euro, de ex, daca tot trecem acusi la el)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

4. 000. 000 de lei vechi SAU 4. 000. 000 de lei noi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru contul de economii recomandat mai sus la ING Bank pentru copii intre 14 si 18 ani, mi se pare ca sunt costuri ZERO, poti sau nu sa faci depuneri lunare, e alegearea voastra, anul trecut in iunie au fost si promotii legate de ziua de 1 iunie valabile toata luna, poate sunt si anul asta la fel, succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ROL (lei vechi) sau RON (lei noi)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Si eu am pusculita si am de 12 ani.Am strans din bacsisuri si de la parinti vreo 14 mii RON. Da fac economii de la 5 ani.In fiecare zi pun in ea 5-6 lei, in loc sa ii cheltuiesc pe nimicuri.Asa se fac economiile. Apropo eu am cont la ING happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai de unde esti?
la tara? sau la oras?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Am.Dar mai intai sa-mi spuna de unde este sa vad daca e bun raspunsul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu cineva din familie sa ascunda toti bani pe care ii economisesti si cand mai strangi iarasi sa ii ascunda cineva incat tu sa nu sti si daca nu sti unde sunt n-ai cum sa-i cheltui si cand iti trebuie neaparat rogi persoana care i-a ascuns sa-ti dia suma de bani de care ai nevoie. (din bani tai, normal)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca nu iti dai seama, dar 4 milioane este o suma foarte marebig grin. Sfatul meu este sa nu dai bani pe nimicuri ca si agrafe mici, ciocolata calda, bomboane, sau sa cumperi mancare daca nu iti este fome, pentru ca eu fac asta destul de des, si nu ma mai aproprii de scop. laughing Iar daca iti trebuie neaparat un lucru anume, mai poti cere bani parintilor, fiind mai mica de 16 ani, cred ca poti avea acest drept happy. Si eu sunt mai mica de 16 ani, si nu pot lucra, dar se pot face favoruri vecinilor, cum ar fi sa le plimbi catelul laughing, sau lucuri care nu solicita o varsta mare...happy. Ai putea si sa ajuti prin casa, sa speli vasele, sa duci gunoiul, sau altfel e lucruri, dar daca faci asta deja, sfatul meu este sa nu dai bani pe lucruri minore, fiindca si un 1 leu in minus te poate indeparta de la scopul dorit happy.

| idontknow a răspuns:

Nu cred ca te pot ajuta mult...pentru ce ai tu nevoie sa strangi atatia bani si mai ales daca nu lucrezi? o sa ai destul timp sa strangi bani si sa economisesti cand nu vei mai conta pe sprijinul parintilor...ai nevoie de ceva?:discuta cu ei.eu una asa fac! nici eu nu le cer lucruri extreme de care stiu ca nu-mi pot oferi!

| Bianca_3140 a răspuns:

Sa iti pui in fiecare zi maxim 5 lei si sunt sigura ca se vor aduna mai multi :*

| ionela123 a răspuns:

Pai pune mereu in pusculita cate 5 -6 lei cand te trimite mama ta la cumparaturi ia si tu ca-ti va lei

| samsung2 a răspuns:

Pai cam cat stangeai pe zi

| ucraiova a răspuns:

Sa iti pui cel putin pe fiecare zi cate 2 lei in pusculita te trimit la magazin tata,mama, bunicu opresti de acolo cate 1, 2 lei iti da bani de pachet la scoala de ex:3 lei nu ii cheltui pe toti cheltui si tu decat 2 si mai pui 1 la pusculita si se strang acolo.happy