| MistarGoGu a întrebat:

O părere SINCERA despre " copilasii " crescuti de YouTube cu BANI facuti din media & YouTube și care SPARG 40 - 60 - 80.000 € pe o masina?
Se pare ca educația financiara le cam lipsește!
Exemplu : Selly, Iuliana Beregoi *( Porsche Macan ) & alții!

12 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Ca sa constatam daca o masina de 80k euro inseamna lipsa de educatie financiara, in primul rand ar trebui sa stim ce venituri au. Daca cheltuiala cu plata ratelor la masina se incadreaza in 15-20% din veniturile lunare, nu e o investitie gresita. Pana la urma, un 25-30% din venituri e chiar recomandat sa il dedici dorintelor. Educatie financiara nu inseamna sa-ti mananci de sub ubghii, ci sa iti asiguri si placerile pe care ti le permiti.

| MistarGoGu explică (pentru Holiday):

Masina NU este investiție! Doar dacă faci cu ea taxi, uber sau transfer la aeroport! Ținută în curte și scoasa la plimbat pitipoancele la Mall NU este investiție! Nu a spus nimeni sa mănânce parizer cu muștar și franzela la 2 lei!

| Furnicuta000 a răspuns:

Scuza-ma dar dupa ce ai muncit atatia ani sa postezi constant si sa aduni atatia urmaritori, cred ca ai dreptul sa iti faci mofturile tale. Nu ii pune in aceeasi oala cu cei care primesc mii de euro de la parintii si ii arunca in stanga si in dreapta. In plus sunt extrem de putini care chiar fac bani din online. Iar Iuliana e cantareata, cred ca face mai multi bani din concerte decat din Instagram. Iar selly si-a luat si lucruri la moft dar in mare parte ce face el e sa investeasca. Ca sa te mentii la acelasi nivel trebuie sa investesti.

| MistarGoGu explică (pentru Furnicuta000):

Nu am spus ca NU au muncit sau nu ar merita " rasfatul " unu IPhone de 1000 $ sau o masina decenta dar și 80K pe o grămadă de fiare și 4 roti! Cat o casa sau 2 apartamente noi!
Da cântăreții depinde de genul muzical fac mai repede și mai ușor banii din nunti, concerte și imagine pentru diverse mărci!
La surorile di peste Prut Iuliana & Ana ambele canta, fac Tiktok și vlog-uri pe YOUTUBE! 3 în 1! Asta DA performanta!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Iuliana chiar merita desi nu ma dau in vant dupa muzica ei, e fata muncitoare. Ea cu asta a inceput, cu cantatul, a aparut si la Next Star cand era mica apoi a scos niste melodii si a inceput sa aiba concerte. A jucat si intr-un serial daca nu ma insel, a fost destul de popular. In fine, nu e din aceeeasi generatie cu mine ca sa fiu chiar la curent. Cred ca intrebarea ta era mai mult adresata copiilor de bani gata pentru ca copii care sa faca Youtube si sa castige bine sunt extrem de putin, dar copii care sa arunce cu banii din Youtube si din online in general pe orice prostie...sunt si mai putini.
Si ca sa-ti dau un exemplu de om care a fost toata viata de bani gata, care a trait din mosteniri, si-a permis numai lucruri luxoase fara sa se gandeasca o secunda pe ce da atatia bani si careia nu i-a pasat ca da 2000 lei pe un inel din tabla si care a ajuns acum la 50 ani sa-si vanda tot ce are-poti verifica Facebook daca nu ma crezi- si sa faca live-uri pe tik tok sa mai stranga un banut pentru a scapa de datorii dupa ce toata viata a stat cu milioane de euro in cont-----> Oana Zavoranu

| MistarGoGu explică (pentru Furnicuta000):

Ii cunosc " istoria "! L-am cunoscut acu câțiva ani personal pe Cătălin Dascalu managerul ei! Băiat finuț!
Lasa-o pe Zavoranca ca aia e dilimaca rău!

| TimberWolf a răspuns:

Atunci cand nu ai calitati iti cumperi haine si masini scumpe sa te afirmi.

| mODIN a răspuns:

E parte din brandul lor. Oamenii de varsta lor se uita la ei tocmai pentru ca sparg banii pe masini si alte balarii. Nu e neaparat o investitie proasta in cazul lor specific, pentru ca le aduce mai multi urmaritori si, prin urmare, mai mult profit.

| StoicAnalysis a răspuns:

Selly din ce am inteles, se descurca pe plan financiar. Adica are la baza o educatie financiara bunicica. El castiga multi bani, si un porsche pentru el, e ca un logan pentru noi. De altii insa habar nu am. Nu urmaresc viata personala a youtuber-ilor in general.

Dar ca o concluzie, daca ai un venit destul de mare, automat cheltuielile vor fi mai mari. Noua ni se pare ca ei sparg multi bani pe masini si altele, dar pentru ei acei 60-80k euro sunt echivalentul a 3-4k euro pentru noi cand vine vorba de masini.

Ei mananca de 1000-2000 de lei la o masa in restaurant, iar noi maxim de 100-200 lei.
Suntem in ligi total diferite.

| Madaxo97 a răspuns:

Despre selly am o părere bună, consider că chiar a muncit și își merită banii, l-am mai urmărit de-a lungul timpului și chiar merită respect pentru ceea ce face. Cu banii lui face fix ce vrea el, nu cred ca isi lua o așa mașină dacă nu ar avea in cont încă de 10 ori mai mult valoarea acelei mașini, nu cred ca duce lipsa educației financiare, stai liniștit, nu trebuie să le ducem lor grija banilor, dacă si-a luat acea mașină nu înseamnă că nu e chibzuit, și-a luat-o că și-a permis, fiecare își ia după posibilități. Iuliana beregoi habar n-am cine e, dar toți puștii din generația lor cu bani din Youtube, ulterior au ajuns să facă mult mai mult, si din alte activități, reclame, concerte, filme etc, bani grei, deci e normal ca si achizițiile să fie pe măsura veniturilor. N-am nicio părere rea sau bună neapărat, fiecare face ce vrea cu banii lui. Nu cred ca aceste persoane duc lipsa educației financiare.

| LisaJulie a răspuns:

Eu una nu prea ma uit la youtuberi romani mai ales tineri! Ii consider aroganti si materialisti! Nu imi pasa cat de inteligenti sunt, daca i-ai pune la o munca fizica nu s-ar descurca! Nu inteleg cum de majoritatea tinerilor ii urmaresc in loc sa isi vada de copilaria lor!

| Jackon a răspuns:

Da din pacate li s-a urcat binele la cap, asa sunt majoritatea cand ajung pe cai mari...
Inloc sa investeasca inceva mult mai profitabil, ce sa faci sunt banii lui.