| vreaubebe a întrebat:

Odata devenita persoana fizica autorizata esti inregistrat si la casa de Asigurari drept platitor de taxe, iar la ITM se poate face carte de munca?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti inregistrat automat, trebuie sa depui o declaratie. De asemenea trebuie sa inchei contract de asigurare cu casa de pensii. PFA nu este salariat, asa ca nu trebuie sa iti faci carte de munca, oricum, incepand de anul acesta nu se mai face carte de munca nici la angajati, se intocmeste un registru al angajatilor, care se transmite in format electronic la ITM. Numai bine!