| Anonimul151 a întrebat:

Păreri închiriere apartament în regim hotelier in zone turistice: Litoral sau munte etc?

Pro sau contra și de ce?

Având în vedere că dacă aș cumpăra un apartament, și l aș amenaja pentru regim hotelier, sa zicem la litoral, aș fi la o distanță de peste 700-800 Km.

Iar dacă aș închiria la munte, sau într o zonă cu potențial turistic de la mine în județ, ar fi o distanță de 100-150km. Deci în ambele cazuri ar trebui să gestionez de la distanță rezervările și restul detaliilor.

Se merită în acest caz? Sau nu prea?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe scurt nu este nicio afacere sa inchiriezi un singur aparament in regim hotelier sau in regim normal, este nevoie de o persoana care sa locuiasca in zona efectiv cand vine vorba de regim hotelier, pentru ca oamenii vin si pleaca des!
Cei care au in chirii apartamente de cele mai multe ori se trezesc cu lucruri lipsa sau cu apartamentele vandalizate, deci exista pierdere!
Pentru 1 persoana care detine doar 1 singur apartament si-l ofera spre inchiriere, asta nu este o afacere buna, mai ales ca ai de platit si la stat! impozit care se plateste datorita obligatiei de a declara la ANAF faptul ca oferi spre inchiriere apartamentul!

Pentru un antreprenor care are zeci sau sute de apartamente pe care le ofera spre inchiriere, acolo si "vandalizare" unui apartament din 100 este o pieredere dar una neglijabila!
Pentru o persoana cu 1 singur apartament suma pierduta in urma distrugerii unor bunuri din apartament numai este la fel de neglijabila!
Este evident ca acele sume de bani se vor recupera de la cei care au creat distrugerile, dar in timp se vor recupera acei bani!
Evident nu toate persoanele care vor veni in chirie sunt distrugatori de bunuri, insa luam in calcul si aceasta posibilitate!
Distrugerea care nu poate fi acoperita de retinerea garantiei, acea suma de bani pe care o percepe proprietarul la inchirierea imobilului!

Pe langa toate acestea nu stiu insa tu cum iti poti permite 1 aparatament la mare sau la munte in condtiile in care tu esti la liceu actual? ai idee cat de mult costa un apartament in Constanta de exemplu?

Cel mai intelept este sa oferi spre chirie un bun care iti apartine, sunt unii care ofera spre chirie apartamente la care ei ca si "proprietari" au rate la banca happy
Este pura prostie aceasta procedura!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai fa și tu niste calcule că sa vezi. Iei media de preț pentru inchiriere un apartament asemănător cu ce ai vrea tu sa cumperi, scazi taxele plătite la stat, scazi taxele de administrare pentru cine se ocupă si vezi daca e rentabil raportat la prețul dat.

| ioana748 a răspuns:

Cred ca la munte este mai rentabil deoarece poti inchiria tot timpul anului.
Doar sa iei in calcul ca trebuie sa fie cineva care sa faca curat, sa se ocupe de venirea si plecarea turiștilor respectiv sa le dea cheia.
happy

| Anonimul151 explică (pentru ioana748):

Și pe litoral se poate închiria tot anul. Asta nu e o problema... Doar că va fi mai departe de mine.

Iar de chestia cu administrația ca să zic așa..., da se poate colabora cu firme de curățenie. Rezervarea se face online/telefonic iar cu cheia... Exista acum diferite sisteme pentru domeniul asta de la distanță. Cu cod pin. Ajunge turistul la ușa, pune pinul și deschide ușa. Proprietarul poate sa schimbe după ce pleacă turistul pinul. Doar ca nu știu dacă se poate face astfel de sistem de la distanță așa mare. În orice caz, e complicat și domeniul asta.

| ioana748 a răspuns (pentru Anonimul151):

Da, de la distanta este putin greu, dar nu imposibil.
O firma de curatenie cere bani cat ati putea angaja pe cineva sa se ocupe de administrație.

| Anonimul151 explică:

Scuze că te întreb, dar mi se pare puțin ciudat răspunsul... Ai folosit cumva chat gpt ( AI )? Pentru formularea răspunsului... E puțin ciudată, zic asta pentru că seamănă foarte mult cu răspunsurile pe care le oferă chat gpt.

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Anonimul151):

Logic că la copiat de unde.

| Anonimul151 explică (pentru AlexFabian21):

Îți cam dai seama. Cam oricine care folosește aplicații de genul, sau a folosit își da seama de astfel de răspunsuri. Iar răspunsurile tale cam de acolo sunt luate..., copiate.

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Iti trebuie macar o persoana de incredere. De unde ai atatia bani tu sa cumperi un ap si sal mobilezi modern? Banuiesc ca la liceu nu te plateste nimeni, nu? E o groaza de bani la mijloc uite intreaba de curiozitate pe un grup pe Facebook chirii sau olx. Iti vor raspunde strict cine se confrunta cu asa ceva.
Ca concluzie in ambele parti e convenabil. In august la mare e full, deci toata lumea ia concediu
In iarna, la fel, la munte...

| Anonimul151 explică (pentru Ancadorinapascale1993):

Nu m-am referit strict că acum voi face chestia asta. În timp o voi putea face. Normal că trebuie bani. Dar banii se fac în timp, muncind.

Și nu trebuie mobilat "modern" apartamentul. E ok și mai simplu. Nu trebuie cinestie ce.

Pentru ce merg oamenii în concediu? Nu pentru relaxare și să se odihnească după? Mai mult seara...

Unii fac și mâncare, deci trebuie și mobila de bucătărie, aragaz etc. Dar nu mare lucru, nu cele mai scumpe. Cat sa fie ceva decent. Pentru că cei mai mulți merg la restaurante și mănâncă. Deci nu își vor petrece și vacanța în bucătărie.