| imihaistoian a întrebat:

Pentru banca, imprumutul a avut un IRR de 14.4%. Ce inseamna IRR?

Răspuns Câştigător
| Danyelusha a răspuns:

Există două metode financiare ce se pot utiliza pentru a vă ajuta să răspundeți la toate aceste întrebări: valoarea netă prezentă (NPV) și rata internă de randament (IRR). Atât NPV, cât și IRR sunt denumite metode de flux de numerar redus, deoarece implică valoarea în timp a banilor din evaluarea proiectului de investiție de capital. Atât NPV, cât și IRR se bazează pe o serie de plăți din viitor (flux de numerar negativ), pe venit (flux de numerar pozitiv), pe pierderi (flux de numerar negativ) sau pe situația „fără câștiguri" (flux de numerar zero).
NPV

NPV returnează valoarea netă a fluxurilor de numerar - reprezentată în valoarea de astăzi. Din cauza valorii în timp a banilor, dacă primiți astăzi un leu, acesta valorează mai mult decât dacă primiți unul mâine. NPV calculează valoarea din prezent pentru fiecare serie de fluxuri de numerar și le adună pentru a obține valoarea netă prezentă.

Formula pentru NPV este:

În care n reprezintă numărul de fluxuri de numerar, iar i este rata dobânzii sau a deducerii.
IRR

IRR se bazează pe NPV. Se poate privi ca un caz special de NPV, în care rata de returnare care este calculată reprezintă rata dobânzii corespunzătoare unei valori nete 0 (zero) din prezent.
NPV(IRR(values), values) = 0
Când toate fluxurile de numerar negative au loc înaintea tuturor celor pozitive sau atunci când fluxurile de numerar ale unui proiect conțin un singur flux de numerar negativ, IRR returnează o valoare unică. Majoritatea proiectelor de investiție de capital încep cu un flux de numerar negativ mare (investiția inițială), urmat de o secvență de fluxuri de numerar pozitive și, prin urmare, au un IRR unic. Cu toate acestea, se poate uneori să existe mai multe IRR-uri acceptabile sau niciunul.
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

1 răspuns:
| Sup3rMan a răspuns:

Castiga bani de acasa
Esti platit pentru fiecare vizitator adus
Bonus 300 puncte promo
http://originals.ro/31652bani