| videoblog a întrebat:

Plata efectuata de firma unei societati de avocati - cum inregistrez?

In urma unui proces mai lung, o SC a primit o factura (cu TVA) din partea unei firme de avocati, firma de avocati ce reprezenta un distribuitor national de echipam. pentru instalatii, factura pe care SC a si platit-o.
Suma platita de SC e datoreaza faptului ca a comercializat echipam. pentru instalatii cu marca pe care o reprezenta distribuitorul national, desi aceste echipam. pentru instalatii erau contrafacute (de provenienta China).
Imi puteti spune cum inregistrez aceasta factura?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel ca orice plată pentru o prestare de servicii (de ex. plata facturii de curent sau a telefonului sau a serviciului de evacuare a gunoiului menajer). Normal ar fi s-o înregistrezi în luna în care s-a efectuat, dar se poate face şi în luna următoare)- Fiind vorba de un onorariu, cred ca e sumă consistentă deci si TVA-ul aferent e mare (ar fi păcat să nu-l cuprinzi în TVA-ul deductibil) happy