| Idwbma a întrebat:

Poți lucra ca barman la 15 ani?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

"este permisă angajarea adolescenților cu vârsta de minim 15 ani, dar numai cu acordul părinților sau al tutorelui legal, conform articolului 49 din Constituția României; " și "vârsta minimă de la care poate fi angajat minorul este de 16 ani;"
Adică poți să te angajezi la 16 ani fara sa mai depinzi de părinți.Deocamdata poți, însă cu acordul lor.

| suntserios a răspuns (pentru Hyperion7):

Zici tu ca angajeaza cineva un minor sa lucreze cu alcoolul?

| Hyperion7 a răspuns (pentru suntserios):

Nu știu, dar poate incerca big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru Hyperion7):

Intr-un bar?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Pentru ca esti intr-un local in care se servesc bauturi alcoolice.

| Idwbma explică (pentru darrio2007):

Le servesc nu le beau deşteptule

| darrio2007 a răspuns (pentru Idwbma):

Nu ai voie sa servesti bauturi alcoolice ca minor, desteptule.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric NU te poti angaja ca barman la 15 anisori. fiindca legal NU ai voie sa servesti bauturi alcoolice si nici sa le consumi pana la majorat.

| ReddY25 a răspuns:

Nici o posibilitate de asa ceva