| Girly97 a întrebat:

Recent, in ultimele doua saptamani, de doua ori mi s-a cerut PIN-ul cardului meu de debit Visa chiar daca este contactless si de obicei nu mi se cere PIN-ul pentru tranzactii sub 100lei.
Vi s-a intamplat si doua recent acest lucru?

9 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Da, depinde de pos
sunt care nu cer pin nici peste 100 de lei
si sunt care cer pentru 20 de lei

| RxTx a răspuns:

Da mi-s-a intamplat si mie dar am luat de 105 lei ceva de la Dedeman

| goguPatent a răspuns:

Da
Din cand in cand banca mai cere pentru siguranta pinul si la tranzactii sub 100 lei. Ing face des asta

| elemonis a răspuns:

Buna.
Poate POS-ul nu are si acea optiune (contactless) care la atingerea cu cardul a POS-ului la sume sub 100 de lei se retrag banii fara a mai introduce pin-ul.
Ambele tranzactii au fost la acelasi magazin unde anterior a mers sa faci tranzactia prin contactless?
Poti intreba si la banca sa fii cu inima impacata.

| Girly97 explică (pentru elemonis):

Exclus pentru ca tranzactiile de care vorbesc le-am facut intotdeauna contactless la acesti comercianti.

| elemonis a răspuns (pentru Girly97):

Vorbeste cu comerciantii si intreaba-i de ce iti cere pinul acum, ar trebui sa aiba o explicatie.
Poti vorbi si cu banca in functie de ce explicatie iti dau comerciantii.

| LittlePoppy a răspuns:

Fii multumita ca se cere codul PIN. Asa, daca il pierzi, nu ti-l goleste nimeni.

| ZyRRe a răspuns:

De obicei se mai cere pin-ul, o data la ceva timp. Pentru verificari.

| jojorosenrot a răspuns:

Da, ING face foarte des acest lucru pentru siguranta contului happy