| GameMaster23 a întrebat:

Sall, ce liceu ar trebui ca sa intru la Academia de politie?

10 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Nu conteaza liceul, la academie se da examen din istorie, gramaticaa limbii romane si engleaza si ceva de gramatica limbii enegleze si bine inteles sportwinking

| queerkulture a răspuns:

Nu cred ca, conteaza. Sa ai media la purtare 10, ca altfel nu cred ca intri la academie.

| PlanetaMinunilor a răspuns:

Cred ca liceul militar

| MihaiA_2947 a răspuns:

Orice liceu, dar trebuie sa te gandesti la un lucru, la academie la inscriere, vei da test la romana si istorie, deci ceva cu aceste 2 materii din plin happy

| gigel68 a răspuns:

Orice liceu, nu conteaza liceul care l-ai terminat, trebuie doar sa-l fi terminat cu diploma de bacalaureat si medie peste 8 la purtare. sa nu te puna dracu` sa dai la vreun liceu militar, il faci degeaba si pierzi 4 ani de viata.

| Dreamer a răspuns:

Http://www.cantemircml.ro/ pai cam asta ti-as recomanda.
Dar ar fi mai bine sa faci un liceu,, normal'' si apoi daca inca esti hotarat sa faci academia, pentru ca am auzit ca in liceele militare e mai rau decat in razboi.

| GBC a răspuns:

Nu conteaza ce liceu urmezi. Insa in functie de specialitatea pe care vrei sa o urmezi la Academie si de examenele pe care le vei sustine la admitere, vei putea alege mai usor profilul liceului.
Vei avea proba fizica si proba scrisa... si sa ai media la purtare mai mare de 8
1)La FACULTATEA DE POLIŢIE:
- testarea psihologică
- examinarea medicală;
- probe de aptitudini fizice.
Istoria – test grilă
Limba română – test grilă
Limba străină – test grilă

2) FACULTATEA DE POMPIERI
- testarea psihologică
- examinarea medicală;
- probe de aptitudini fizice.
Algebră şi Elemente de analiză matematică - test grilă
Fizică (Mecanică, Fizică moleculară şi Termodinamică, Electricitate) - test grilă

3) FACULTATEA DE ARHIVISTICĂ
- examinarea medicală;
- testarea psihologică.
Istoria – test grilă.

| Sunshineeeeeeee a răspuns:

Poti sa dai la Spiru Haret, am o prietena care a facut liceul acolo si pe urma a dat la academia de politie. Sper ca ti-am fost de ajutor happy. Bafta.

| starmaker a răspuns:

Orice liceu, dar sa aiba profesori de calitate!

| liviu42 a răspuns:

Orice liceu, nu conteaza. Ai grija cu mediile si mai ales la purtare. Sa inveti foarte bine istoria romana si engleza si foarte mult antrenament la sport care este proba eliminatorie, viteza, aruncat minge si rezistentza. Si in primul rand sa fi apt din punct de vedere medical. care asta este prima proba eliminatorie.