| streethunter a întrebat:

Sallut.
Acum ceva timp am luat o amenda de 1000 lei.Nu am platit-o
Amenda nu este penala, Se baga la impozitu familiei? Cand am luat amenda aveam 18 ani.Se baga la impozitu familie sau ma afecteaza doar pe mine?

FUNDAAAA

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara. Daca nu-mi vezi raspunsul il repet aici:
Amenda nu se cumuleaza cu impozitul, este o datorie distincta si este in sarcina ta nu a parintilor.
Daca nu o platesti se va incerca executarea silita si daca aceasta nu poate fi facuta, din cauza ca n-ai salariu, conturi in banci sau bunuri mobile executabile silit, atunci poate fi sesizata instanta de judecata, pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii.

1 răspuns:
| Dodgge a răspuns:

Sau se poate prescrie dupa 5 ani...