| Kedoaka79 a întrebat:

Salut. Acum 6 ani am lucrat la o firmă privată timp de 5 ani unde teoretic trebuia sa lucrez 8 ore pe zi, 170 ore pe lună. Practic lucram 16 ore pe zi, o zi da una nu și eram plătit la negru în funcție de câte zile lucram în luna respectiva. Trebuia sa am contract de 8 ore, eu avem contract de 2 ore (lucru de care nu știam). În anumite momente din perioada asta de 5 ani am avut și contractul întrerup de mai multe ori (nici asta nu știam), într-o zi m-am decis sa merg la ITM sa cer informațiile cu privire la contractul meu și am aflat toate aceste lucruri și am decis să-mi dau demisia ( s-a întâmplat acum 1 an). Întrebarea mea e dacă pot sa mai dau în judecată patronul firmei acum pentru cele întâmplate după ce am încheiat contractul. Dacă da, ce pot rezolva, ce ii se va întâmpla și ce câștig pot avea eu?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să îl dai în judecată și să îți ceri drepturile retroactiv, dacă ai dovezi.

| Kedoaka79 explică:

Eu înțeleg ca în ziua de azi banul conduce, dar atâta timp cât exista undeva un dosar cu istoricul contractelor de ce nu as avea șanse? Nu vreau sa fac amiabilă pentru ca m-aș înjosi și nu as vedea nici un ban. Normal ca am fost la ITM ca doar nu mi-a fost rușine sa ii zic de ce îmi dau demisia

| Kedoaka79 explică:

Am zis ca trebuia sa am contract de 8 ore, eu nu-l aveam. Trebuia sa am contract de 8 ore și sa lucrez 8 ore, nu 16. Trebuia sa primesc suma de bani menționată în contract (contract pe care mi-l imaginam, dar care nu exista), nu mai mult sau mai puțin, pentru ca eu chiar și cu 16 ore pe zi, în 15 zile pe luna pe care le lucram nu ajungeam la suma din contract (contract pe care mi-l imaginam, dar care nu exista), sumă pe care trebuia sa o ating în 170 ore. Da am plecat mai mulți din același motiv.