| RuskiAlex a întrebat:

Salut, acum ceva timp am girat pe cineva la un C.A.R. pe langa alte 8 persoane. Titularul a decedat, stie cineva ce se va întâmpla cu rata? Va fi platita de restul sau se incheie din cauza decesului?

4 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Girantii sunt urmatorii pe lista la plata (pot da in judecata mostenitorii, dar mult noroc cu asta in Romania), sper ca titularul a avut asigurare la creditul ala care avea si clauza de deces, daca nu, sunteti bun de plata :(.

Mai mult:
https://www.conso.ro/......deaza.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu avea o asigurare de viata girantii vor plati

| gabicoo a răspuns:

Plătesc giranții. Sper că suma care îți revine nu e mare.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum platesc cei care au girat.