| AndreiAron656 a întrebat:

Salut, am 16 ani, am 1500lei stransi, in ce i-as putea investi ca sa "ii pot avea si maine si poimaine"
Va rog FARA chestii legate de "bişnițărie" / "samsari", nu fac aşa ceva.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

A investi inseamna automat ca nu ii mai nici maine nici poimaine ci atunci cand investita plateste.

| AndreiAron656 explică (pentru suntserios):

Era o expresie, nu ma refer ca "sa ii ai si maine si poimaine" e la propriuuu, nu este.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La cit de mica e suma, cea mai buna investitie o poti face IN TINE. Fa un curs de engleza sau, daca nu vrei sa fugi cum faci 18 ani cit vezi cu ochii, unul de ospatar/bucatar.

| minrest a răspuns:

Intri pe site-ul BVB, te uiti pe acolo cateva zile, apoi iti faci cont la ei cu 1000 de euro fictivi, te joci cu contul ala cateva luni, apoi, daca te atrage si vezi ca merge, iti faci cont de 1000 de euro real. Real fiind, bagi in el 1000 de euro reali. Iar in toata perioada asta te informezi privind Bursa, cu accent pe investitia pe termen scurt. Nu este un joc de noroc, e un mod de a investi, ai de grija sa nu iti asumi riscuri mari, caci vei pierde banii.

| siriusblack98 a răspuns:

Cu 15 milioane in afara de bisnitarie nu ai in ce sa-i investesti.Cumperi ceva de la mine si-l vinzi mai scump lui Ion. Avantajul la bisnitarie in ziua de azi este ca poti face totul online si cu putin ajutor din partea unei firme de curierat.Ori daca esti de la tara ai putea investi intr-o mini afacere agro-animala.Dar este de munca.Sa cumperi pasari de 1 zi si sa le vinzi cand ajung la maturitate.Dar pana te mai gandesti tu ce crezi ca ti s-ar potrivi sa faci, urmeaza sfatul lui YourFear si schimba-i in euro.Cu asta nu vei avea de pierdut cel putin.

| ziftode a răspuns:

Asta e un sfat, DOAR UN SFAT, nu sunt responsabil ca ramai fara economiile "de o viata", insa ma bate serios gandul sa bag bani in bitcoinz, chiar a fost o perioada cand a ajuns sub 6mii $ si acum a crescut la aproape 9mii, deci pentru un singur bitcoin castigam peste 2mii $

| HadesSs a răspuns:

Eu in locul tau as urmari cursul euro si i-as schimba in euro, asa ii pastrezi mai usor happy

| gratargratar a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa-ti cumperi o moneda din emisiunea BNR, de aur sau argint. Au emis acum recent cu tema Centenarului.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Orice investitie presupone un risc.Chiar si daca-i schimbi in euro si ii transformi prea repede inapoi in lei, pierzi din ei(comisionul de 2 ori). Daca vrei sa-i inmultesti este una, daca vrei sa-i pastrezi in ideea de a avea acces la ei oricand este cu totul altceva.Se cam bate cap in cap exprimarea ta din prima parte cu cea din a doua parte.

| Cortex a răspuns:

Papuci cu blanita.

| AndreiAron656 explică (pentru Cortex):

Da chiar maaaa, o sa imi cresc o ferma mare cu papuci cu blanita, am si teren si tot ce trebuie, multumesc!

| DigBick a răspuns:

Daca vrei sa i investesti pe perioada indelungata, ai putea sa i investesti in cryptomonede. Doar ca e putin la risc, dar destul de profitabil. Eu in locul tau asa as face. Sau i as mai baga in optiuni binare, dar iti trebuie cunostinte in domeniu, nu te sfatuiesc sa te bagi pe trading. Cumpara ti bitcoin si tine l intr-un wallet safe. Apropo, pretul bitcoinului e pe la vreo 8000 de dolari, dar nu trebuie sa cumperi musai un bitcoin. Sunt multe locuri in care poti cumpara doar satoshi. Intereseaza te inainte

| fictivworld a răspuns:

Este o suma mica si nu prea ai in ce sa ii investesti, mai bine cheltuiei pentru nevoile sau dorintele tale, vorba aia, mai bine le ducem dorul decat sa le ducem grija.

| sezekamonday a răspuns:

Daca vrei sa-ti investesti banii in ceva, mai intai trebuie sa ai anumite cunostinte intr-un domeniu in care daca ai investi, ai avea de castigat. Ca ai bani acum nu inseamna ca o sa ii si scoti.