| KeZiki a întrebat:

Am 16 ani (de fapt ii fac pe 28 iulie) si as vrea sa ma angajez pe timp de vara, sa nu mai stau pe capu lu' mama.Se poate face chestia asta la aceasta varsta? Sau cel putin un act, o hartie ceva.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti angaja, pana la varsta de 16 ani cu acordul parintilor iar apoi si singur, conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã.
(4)Încadrarea în muncã a persoanelor puse sub interdicţie judecãtoreascã este interzisã.
(5)Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."

| PsyhoChild a răspuns:

Fratele meu are 18 ani si lucreaza la fast food pe 1200 de lei pe luna.nu cred ca ar fi o problema sa te angajezi.mai ales ca sa impus o lege ca studentii sa primeasca 200 de lei in plus happy

| Pandhoraa a răspuns:

Poti lucra de la aceasta varsta dar cu acordul parintilor
ai putea incerca sa lucrezi de acasa ca operator interviu asistat de calculator, e un job part time cu contract de munca
daca esti din Bucuresti, poti merge la un interviu la sediul firmei, stiu ca sunt in cautare de operatori interviu
gasesti aici info, bafta!
http://www.mercury.ro/field-interviewers-other-collaborators/operator-cati/

| Pabibabum09 a răspuns:

Trebuie sa ai 18 ani impliniti (adica sa fii major). Asa ca mai așteaptă sa-ti finalizezi studiile!

| Justme111 a răspuns:

Daca esti fata, scrie-mi in privat si iti spun eu cateva variante

| 2Dragos2 a răspuns:

Eu din cate stiu te poti angaja daca vrei, mai greu de gasit, dar stiu ca se poate