| Raul2802 a întrebat:

Salut.Am 18 ani si dupa ce termin liceul as vrea sa imi deschid o afacere, voi in ce domeniu mi.ati recomanda sa deschid o firma sa cresc destul de repede(sa zicem ca as avea un buget de 20-25.000 euro).

4 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

? pai sunt multe de spus..nu ai zis nimic despre tine pentru ca cineva sa poate sa-ti recomande un domeniu

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde la ce te pricepi mai bine.
Consulta-te si cu familia, ei te cunosc mai bine si pot fi si de ajutor, macar la inceput.

Dar te avertizez de la inceput: banii investiti intr-o afacere se pot si pierde, nu numai castigi!
O afacere necesita minim 10.000 euro si nu e sigur ca vei avea vanzare suficienta sa-ti platesti taxele, angajatii si sa-ti mai si ramana ceva bani.

| Lucian4 a răspuns:

La ce disciplina ai avut note mari si ce disciplina ti-a placut in liceu? ai cunostinte practice de vanzari, de marketing, de contabilitate, pentru a putea supravietui pe piata. Daca nu ai cunostinte trebuie sa platesti oameni specialisti sa te ajute. Trebuie sa ai o reputatie buna daca vrei sa fii cunoscut printre alte antreprenori din domeniu.
Daca vrei sa cresti ''afacerea'' reprede trebuie sa faci un plan de marketing.

| tdfg a răspuns:

Încearcă bișniță pe mașini de Anglia. Sunt ieftine, iar când ajung în România le faci conversie adică le duci la service și le muți volanul pe partea stângă, iar după aceea le vinzi la preț real, de mașini cu volan pe stânga...
De exemplu, un golf 5 cu volan pe dreapta îl găsești în Anglia la 1.700 de lire (2000 de euro aproximativ). Mai dai 400 de euro la platformă ca să ți-o aducă în țară, + o mie de euro la mecanic ca să-i muți volanul pe partea stângă. După ce s-a realizat toată operațiunea pe mașina respectivă, tu o scoți mai departe la vânzare într-un parc auto, târg etc. cu prețul real pentru un Golf 5 cu volan normal, care la noi, în general îl găsești cu 4.500-5.500 de euro la proprietari, asta în funcție de starea tehnică a mașinii, numărul de kilometri ș.a. Deci, dacă dai mașina cu 4.500 de euro, ai câștig 1.000 de euro la toată afacerea asta. Iar la un capital de 25.000 de euro, ai putea să-ți deschizi o societate, adică propriul parc auto, în care să-ți aduci mașini din străinătate și să le dai cu prețuri mai mari.
Toți țiganii care-i vezi că au vile și conduc Mercedesuri de zeci de mii de euro, majoritatea cu asta se ocupă...
Eu nu dispun de capital, că dacă aș avea vreo 20.000 euro asta aș face.