| PringAloe a întrebat:

Salut, am fost prezent la o discutie legata de banii tinuti in banca, x persoana ii sugera persoanei y sa nu tina banii in banca (bani primiti din pensie) ca sa nu aiba probleme ca vad aia ca ai nu stiu cati bani etc etc, voi de ce parere sunteti?
Eu consider ca banii tinuti in contul bancar sunt mult mai in singuranta decat sa-i strangi intr-un dulap si nu vad care poate fi problema daca ai multi bani in banca, mai ales daca sunt bani care-ti intra din pensie.

10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Fiecare crede in ceva din ceea ce a auzit ori citit pe nu stiu ce articol si astfel isi sustin parerea pana la adanci batranete. Parintii mei, ambii pensionari isi tin pensia in contul bancar si nu au avut niciodata probleme.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu de 30 de ani am banii numai in banca, salariul ne intra numai pe carduri si extrem de rar platim cu cash, dar nu am avut niciodata de ce sa ne temem, fiindca banca are u sistem serios de securitate si protectie si ni s-a intamplat niciodata, sa se piarda vreun ban.

Batranii sunt speriati de atata tehnologie si cred ca computerul le fura banii, sau daca ramane fara curent, le dispar sumele din contul bancar.

Din nefericire, nu-i nimeni in siguranta sa-si tina banii in dulap, fiindca ti-i poate fura un hot, copilul vecinului care sa ceara 1 cana de zahar si stie ca ai banii in casa, si apoi, esti in pericol de talharie tot timpul, fiindca hotii targheteaza batranii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suntem in 2022 totusi, adica mai au rost discutiile despre bani tinuti in dulap?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Răspunsul este clar. Banii nu se țin la ciorap, sau sub saltea.

| Catrice a răspuns:

Daca faci datorii la fisc de unde crezi ca își iau aia baniihee hee

| johnnny123 a răspuns:

Din moment ce sunt bani obținuți legal nu există niciun motiv să nu-i țină la bancă.

Și cum adică "văd ăia ca ai nu știu câți bani"?

Cred că sunt extrem de impresionați angajații băncii dacă văd că un om are câteva mii de lei/euro în cont. Nu au mai văzut în viața lor așa ceva.

| Nirvanaaa a răspuns:

Evident ca locul lor e în banca.

| aumih16 a răspuns:

Da e interesanta intrebarea! dar stii cum este banii ii tii la banca daca ai cont eventual la banca! daca nu ai atunci normal ca singura solutie e sa ii tii in dulap ca nu ai cum altfel! banii tinuti la ciorapi asa mi se pare o tampenie!

| haileewatson a răspuns:

Cred ca e vorba si de lipsa de educatie financiara. Banii obtinuti prin pensie sunt corecti si legali, asa ca nu vad de unde problema asta "vad aia ca ai nu stiu cati bani in banca". Banca nu iti fura banii, si sincer nu le pasa de pensia batranului X. Mai mult, daca ii tii intr-un cont acestia sunt asigurati, iar unele banci ofera conturi speciale de economii unde primesti si dobanda lunara. Daca ii tii la saltea si sunt furati sau iti ia foc casa... adio bani.

| SingleForOne a răspuns:

Banii se devalorizeaza oricum, in orice forma, prin inflatie. Tinuti la saltea sau in banca, an dupa an, vor valoriza cat mai putin. Doar ca, fizic sau monetar, mai bine stau in banca, pentru ca nu se va trezi nimeni cu ei furati (poate 0.01%); desi se practica si furtul cibernetic.