| anonyymu a întrebat:

Am și eu o întrebare: 14 ANI UNDE POȚI MUNCI PE TIMP DE VARA? Mana de lucru este, forță este! Deci?

Răspuns Câştigător
| SuciuRuxandra94 a răspuns:

Poti sa vinzi inghetata, sau sa te angajezi la shaorma, sau sa iti deschizi o taraba unde iti vinzi tot ce nu iti place sau nu mai ai nevoie, poti sa te angajezi ca vanzator si multe altele. sper ca ti-am putut fii de ajutor. big grin Funda?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te angajeaza nimeni la 14 ani, doar poate sa imparti niste pliante ceva,

| unknownn a răspuns (pentru suntserios):

La pliante la 14 ani? Ce ai ma? Daca te angajeaza la 16 ani la pliante, sa fii multumit.

| zahy a răspuns:

Pai cam greu la 14 ani dar exista o solutie la pliante daca ai noroc. tu zici de 14 ani forta pai daca zici cuvantu asta este o meserie periculoasa asa ca nu te poate ajuta nimeni ca legea este periculoasa. Normal ca vrei sa muncesti dar nu poti asta este problema, nu te poate un angajator sa te primeasca fara contract pentru ca atragi atentia find mic si legea e foarte dura. asa ca eu vad singura solutie la pliante, sau cu putin noroc la spalatorie auto

| zahy a răspuns:

Daca vrei doar sa muncesti si nu o faci pentru bani cauta niste grupuri de voluntariat ai ce invata si este foarte frumos educativ ai multe activitati.

| EvangelineLovin a răspuns:

Ospatar la vreun pub, restaurant bar ceva, ajutor de bucatar, vanzator shaorma. happy

| zahy a răspuns (pentru EvangelineLovin):

Nu poate pentru ca este la scoala si nu permite legea sa angajeze. Statu plateste bani pentru educatia lui si nu poate sa aiba carte de munca, pana ce nu abandoneaza scoala sau termina

| zahy a răspuns (pentru zahy):

P.S. este vorba ca invata la ZI sunt si invatamant care iti permite sa muncesti adica seral fara frecventa dar nu la varsta lui. Normal trebuie sa demonstrezi ca nu poti continua sistemu de invatamant la zi ( cred ca se zice ciclu sau ceva de genu )ca nu ai situatie financiara si esti nevoit sa urmezi seral sau fara frecventa si asta numai din clasa 11 cand esti major. Parcfa s-a scos sistemu de invatamant fara frecventa

| anonyymu explică:

La 14 ani*..pardonhappy

| NuZau a răspuns:

Pliante, inghetata, etc. Dar sa ai grija sa semnezi ceva inainte. Majoritatea oamenilor sunt tepari.