| RaduPetrache a întrebat:

Salut!
Am incercat sa folosesc un calculator de taxe pentru un cod CAEN 5920 de (Dj, producator muzical) etc.
Iar acesta mi-a oferit mai multe variante de PFA/SRL printre care si varianta de PFA pe forma de venit. (pentru care am si o nelamurire)
La o suma de 8000 lei/luna = 96.000 lei/an mi s-au oferit mai multe variante de a plati taxele, unele mai benefice decat altele.
Insa, mi s-a oferit si aceasta optiune de PFA cu impozitare la Norma de venit, unde imi specifica clar ca din 96.000 lei ajung sa raman in mana la final de an cu 93.428 lei.
Cum este posibil?
Imi arata clar ce am de platit si ce nu, si incerc sa inteleg daca varianta asta chiar este posibila de pus in practica, pentru a putea ramane in buzunar cu cat mai multi bani sau nu.
Exista alte taxe ascunse? Deoarece imi specifica la CAS = 0 lei de plata iar CASS = 1980
Am zic ca poate e o eroare sau ceva, dar de cate ori pun, la fel iese rezultatul si poate este un sistem pe care nu il inteleg si ascunde alte taxe pe langa.

Va multumesc pentru un eventual raspuns!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, PFA la norma e cel mai avantajos mod dacă câștigi peste norma impusă dar sub 25000 euro pe an. Însă trebuie sa vezi daca codul ăla caen permite lucru la norma.

Cât despre cas 0 cred că ai folosit in calculator pentru 2023. Noile norme pe 2024 diferă.

| SlotsCalendar a răspuns:

Da, PFA la norma e cel mai avantajos mod dacă câștigi peste norma impusă dar sub 25000 euro pe an. Însă trebuie sa vezi daca codul ăla caen permite lucru la norma. Cât despre cas 0 cred că ai folosit in calculator pentru 2023. Noile norme pe 2024 diferă.