| UNEXPERTINCEPATOR a întrebat:

Salut! Am înțeles că trustul, printre altele, reprezintă o formă de protecție financiară.

Cum anume te protejează și de cine?
Merită să ai așa ceva?

Am tot auzit online despre trusturi dar nu știu prea multe despre ele.

Știu doar că activele se pun în acest trust, care este administrat de cineva, iar tu, proprietarul activelor, ești beneficiarul.

Există acest concept în România?
Ce alte forme de protecție financiară sunt disponibile în România?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Trusturile functioneaza pe baza de actiuni la burse.
Valoarea actiunilor este in miscare permanenta ("la minut"), in functie de functionarea pietii bursiere.
In aceste conditii, cresterea valorii actiunilor aduce profit, iar scaderea aduce pierdere detinatorilor actiunilor.