| andrewdavid a întrebat:

Am o intrebare: Ce servicii poate vinde o persoana fizica (eu)?
Am creat cateva programe si vreau sa le vand / inchiriez. Am neaparat nevoie de o companie/ firma? Costurile sunt enorm de mari pentru asa ceva...

Mersi muult! big grin

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut Andrei,

Daca le vinzi lu' Gigel de la scara vecina poti sa o faci si la mica intelegere.
Daca vrei sa faci o afacere din aspta si sa le vinzi unor firme e musai sa fii persoana juridica pentru a putea emite facturi. Firmele nu cumpara de la "un baiat".
Tu stii la ce nivel esti cu programarea, analizeaza bine daca intr-adevar au valoare si merita sa-ti aci SRL sau PFA.
Daca-s mofturi de programe risti sa nu-ti amortizezi nici costurile de infiintare.
Bafta

| andrewdavid explică (pentru CataC):

Multumesc mult Cata!

Nu pot spune ca sunt "expert" in programare. Fac programare (invatat singur acasa) de aproage 8-9 ani. Cunosc cateva limbaje de programare precum Java, javascript, C, C++, C#, HTML, PHP, Directives, python, perl, s.a.

Tu ce ai recomanda? vreau sa vand un catalog virtual, cateva programe si servicii de gazduire web.

P.S. site catalog: http://catalog-scolar.com

2 răspunsuri:
| smart01 a răspuns:

Salut,

In functie de nivelul tau de cunostinte, ti-as recomanda sa iei in considerare site-urile de freelancing internationale. Eu personal am avut experiente extrem de bune cu Elance. Am reusit sa gasesc primul client la mai putin de o luna dupa ce m-am inscris. Dupa sase luni faceam deja o suma multumitoare de bani lunar.
Sistemul se bazeaza pe competentele tale, pe capacitatea ta de a livra rezultate bune si la timp si pe portofoliul si istoricul de joburi pe care ti-l construiesti pe masura ce castigi vechime. Pentru a-ti deschide un cont costurile sunt zero, comisionele apar in momentul in care incepi sa ai clienti (de regula sistemul iti retine 8, 75% din valoarea totala a proiectului).

Daca esti interesat, te pot ajuta sa iti pui la punct profilul, incat sa incepi sa ai clienti cat mai repede. Da-mi un PM si discutam mai multe! happy