| canazar94 a întrebat:

Salut,am o matusa care imi lasa un teren cu casa mostenire, e aproximativ 5000metri,si mi-a spus sa strang bani sa pot sa fac actele pana la vara, cat o sa ma ajunga? cine stie? macar aproximativ!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti lasa mostenire o poate face prin testament la notar, costul minim este de 62 lei. Acesta intra in vigoare doar la decesul matusii, pana atunci ea este proprietar dar te poate lasa sa-l folosesti.
Procedura succesorala va costa in functie de valoarea terenului la data cand o vei face, nu este foarte mare.

| TheCritic a răspuns:

Buna! Eu am facut asta acum cateva luni si am avut de platit aproximativ 5000 de euro dar taxele depind si de valoarea imobilului. Uite aici un calculator de taxe orientativ: http://divaro.ro/calculator-taxe-notariale/
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai in masura sfat ti-l poate da un notar caruia sa ii date exacte si vei primi un pret pe taxa de timbru si alte costuri. Banuiesc ca fie poti suna la un cabinet unde pui intrebarile fie mergi personal. Toate cele bune.