| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Am o problema destul de serioasa, si incep sa fiu cam disperat in adevaratul sens al cuvantului. Mai am 2 saptamani si am nevoie de suma de bani pentru a-mi plati taxele la Facultate (intru in anul 3), anumite credite si un loc de cazare, pentru inceput. Pe scurt, am nevoie de aproximativ 3000 - 4000 ron, si as dori sa fac un imprumut de la banca. Problema este ca in momentul de fata sunt neangajat, insa asta se rezolva. Iar cea de a doua problema este ca nu pot veni cu un coimprumutator, adica unul dintre parintii mei sau un grad inalt de rudenie. Nu vreau sa afle parintii, oricum ei nu ma mai pot sustine financiar plus ca au si anumite probleme de sanatate si nu vreau sa mai am si relatii rele cu ei. Pot plati banii in timp, sa ma angajez si sa termin si ultimul an de facultate, insa nicio banca nu vrea sa imi acorde acesti bani daca nu vin cu parintii, sau daca nu le garantez ceva anume, bunuri. Ce bunuri sa detin la varsta mea? ING imi cere doar dovada salariului de la locul de munca pe ultimile 3 luni, insa nu mai lucrez nicaieri acum. Nu stiu ce sa fac, nu stiu de unde sa obtin bani. Timpul ma omoara, nu neaparat banii. Sunt contratimp si am nevoie de o suma prea mare pe care sa o pot obtine intr-un timp atat de scurt prin munca. Am auzit de Fundatia Equalis, speciala pentru studenti si nu avea o politica atat de murdara ca cea a bancilor. Daca nu fac rost de acesti bani, pot sa-mi iau adio de la facultate.stiu ce spun.Stiti cumva o alta cale, sau o anumita banca, fundatie, mod de a obtine un imprumut fara garantie, fara coimprumutator, fara loc de munca curent, pentru studenti? Sper, da, inca mai sper.sa gasesc sfat bun aici.

Răspuns Câştigător
| rserpu a răspuns:

Vai de curu tau. Fii atent, mergi si scrii o cerere la facultate si explici ca familia ta nu are bani sa te suporte financiar, astfel tu iti platesti singur facultatea. Daca parintii tai mai sunt profesori, veterani, revolutionari, pai poti preciza in cerere chestia asta. Cere o scutire de taxa de 50%-70% si sa-ti acorde dreptul sa platesti cand ai tu banii. Eu am un frate in aceeasi facultate si in fiecare an scriem cate o cerere si ne ofera o scutire de taxa de 50-60%. Apropo, insista, daca prima data nu te accepta, pai mai depune, si zi-le ca daca nu iti accepta asa conditii pai nu iti mai poti continua studiile si vei fi nevoit sa pleci. Mie decanu nu dorea sa-mi semneze cererea pentru ca sa poata merge la rector si eu mi-am luat cererea si am plecat direct la rector. trebuie sa insisti. Cauta un job. Bafta.

7 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Uite la provident http://www.provident.ro/pages/Get_quote_your_quote_09 max. e 3000 lei.

Si rosto are dreptate taxa la facultate trebuie sa o platesti pana in sesisiune. Probema ta mai mare este cea cu cazarea. Incearca si tu sa gasesti mai ieftin cazare, o gazda sau ceva, fara luni in avans, numai luna curenta. Daca vei cauta sigur gasesti.
Bafta!

| rosto a răspuns:

La ce facultate esti tu de ti se cere taxa inainte de a incepe scoala? eu sincera sa fiu nu stiam ca este asa. de regula taxa se plateste pana in sesiune, cam asa, si crede-ma ca multi depasesc termenele pana la care se achita taxa. nu te exmatriculeaza nimeni asa, a doua zi dupa termenul limita daca nu platesti taxa. prima data pune afise sa te prezinti la secretariat, din astea. deci nu ti-ar trebui chiar acum-acum. pe de alta parte, vezi ca multe facultati fac reduceri de taxa daca ai acasa o situatie materiala proasta (asta nu o stie multa lume, dar iti spun sigur ca asa este, te duci la secretariat si spui care este situatia iar secretara iti spune ce poti face). de loc unde sa stai, nu stiu ce sa zic, ai putea sa cauti sa stai o perioada la un prieten pana scad putin chiriile sau reusesti sa stai in camin cumva. din pacate chiar nu iti da nimeni bani asa, fara garantii, mai ales in vremurile astea. poate ai putea sa vinzi ceva ce ai, nu stiu cum sa iti zic sa mai faci...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rosto are informatii bune, exploateaza-le pe acestea si accelereaza cu gasirea serviciului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te mai si angajeaza-te. Facultatea nu e pentru tine.
Ce crezi c-o sa inveti acolo daca tu trebuie sa muncesti ca sa platesti o taxa?
Mergi si munceste cinstit si castiga-ti existenta corect, lasa facultatea pentru aia care au creier.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune unei dintre cele mai bune prietene in care ai incredere

| curios_3782 a răspuns:

Poti face imprumut la.provident happy

| Abby_3100 a răspuns:

Pentru "anonim" care vorbeste sa se afle in treaba. Dar de unde stii tu ca nu are "Student" creier? A spus doar ca vrea sa se angajeze ...stai tu nitel in banca ta si nu-ti mai da cu parerea, iar la capitolul sfaturi mai bine pune-ti un calus in gura.
Incearca cu Provident. Sper sa reusesti sa-ti rezolvi problema, numai sa nu te lasi de facultate.