| ECUCI a întrebat:

pot sa ma angajez part-time daca nu am 18 ani? Nu conteaza unde sa ma gangajez big grin Multumesc!

6 răspunsuri:
| EmanuelThN a răspuns:

La o cafenea, bar ceva la cam tot ce nu-ti trebuie diploma si la cam tot ce e usor dar nu cred ca vei castiga mai mult de 3-4 milione funda?

| Ainad a răspuns:

Dacă ai cel puţin 15/16 ani, te poţi angaja de ex. în Carrefour.

| ROB3RT89 a răspuns:

Uita-te pe site-ul ajofom(itm) din orasul tau,vezi ce oferte part time sunt! Poti sa incerci la supermarketuri,dar daca iti permite timpu,alege un post full-time, daca optezi pentru part-time, vei fi foarte prost platit!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii te poti angaja legal, prin incheierea unui contract individual de munca, de la varsta de 16 ani. De asemenea se poate si de la 15 ani, dar numai cu acordul parintilor. Numai bine!

| Zenithf a răspuns:

Iti trebuie sa ai minim 16 ani ca sa te poti angaja oriunde. Daca nu ai nici 16 ani, singura solutie este sa o pui pe maica-ta sa se faca distribuitoare Evan sau de alte produse din astea, si sa lucrezi tu in locul ei.

| Catalin_Muntean_1992 a răspuns:

Din cate stiu eu trebuie sa ai minim 16 ani impliniti pentru a te putea angaja cu carte de munca. Te poti angaja full-time sau part-time insa doar cu acordul scris al unuia dintre parinti. De la 18 ani te poti angaja fara sa mai fie nevoie de acordul parintilor.