Întrebare recomandată | Andrei520d a întrebat:

Salut, am un card de debit deschis la Cec bank, in aplicatia lor îmi arata doua conturi, unul se numeste cont curent iar cel de al doilea se numeste cont de card, care este diferenta dintre cele doua?

Răspuns Câştigător
| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Contul curent este un cont bancar standard, pe care îl deschideți la bancă pentru a depozita și gestiona banii dvs. în mod obișnuit. Acesta poate fi utilizat pentru a face plăți, a primi salariul sau pentru a efectua transferuri bancare.

Contul de card, pe de altă parte, este un cont asociat cardului dvs. de debit. Acesta este utilizat pentru a gestiona tranzacțiile efectuate cu cardul dvs. de debit, cum ar fi cumpărături sau retrageri de numerar. Suma de bani disponibilă pentru utilizare pe acest cont este legată de soldul contului curent asociat.

În general, contul curent este contul principal de care aveți nevoie pentru a gestiona banii dvs., în timp ce contul de card este un cont suplimentar pentru a gestiona tranzacțiile legate de cardul dvs. de debit.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la CEC Bank si intreabă.