| Ioanaryeiwweruip a întrebat:

Salut! Am un PFA și vreau să cumpăr marfă. As dori sa achiziționez bijuterii de pe shein sau temu, dar am observat că nu pot să-mi introduc datele firmei la checkout. De unde as putea da comanda pe firma ca sa pot primi și factură ca sa decontez? Mulțumesc!

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca PFA esti PERSOANA FIZICA autorizata, nu firma.
Ca urmare, poti comanda pe numele tau, iar pentru decontare folosesti extrasele de cont.
Vorbeste cu un contabil bun!

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Total greșit.
Nu poți deconta pe pfa facturi pe persoana fizica. PFA are cui, cod de TVA etc etc.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Atat ca PFA, cat si ca SRL poti cumpara de la producatori, persoane fizice, fara facturi, iar dupa sa le vinzi.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

De ce schimbi discuția? Era vorba despre altceva in primul tau raspuns.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Nu.
Eu am vorbit de posibilitatile de contabilizare.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Nu, tu ai scris prostia asta

"Ca PFA esti PERSOANA FIZICA autorizata, nu firma.
Ca urmare, poti comanda pe numele tau, iar pentru decontare folosesti extrasele de cont."

Sa ramanem la ea, sa inteleaga omul ca nu se face asa.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Ca PFA nu esti personalitate juridica (ca un SRL sau SA, etc.), ci doar esti luat in evidenta fiscala (ca persoana).
Ca urmare poti face evidenta contabila sau platesti impozit fix (forfetar).
Un contabil ii poate explica care ii este modalitatea prielnica.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Esti pe langa subiect.
Activez ca PFA de vreo 11 ani, stiu ce zic.

Daca omul are nevoie de deconteze asa cum zice in instrebare inseamna clar ca e in sistem real si nu plateste impozit fix. Caz in care are nevoie de factura pe PFA.
Simplu.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Nu are nevoie de factura, ci doar de dovada de plata.
Si n-are nevoie de contabilizare completa, doar de evidenta intrari/iesiri (sume), gen registru de casa si de banca.
Vontul bancar este tot pe numele lui, dar diferit de cele de uz personal.
Gandeste-te: cum se introduce in evidenta marfa cumparata de la producatori (de exemplu: agricoli).
Un contabil bun cunoaste aceste miscari.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Inca odata.
PFA daca vrea sa deconteze are nevoie de factura pe PFA unde este trecut CUI.

Mai mult, in relatia B-B in Ro are nevoie de e-Factura altfel nu mai poate deconta nimic.

Nu mai da exemplu cu producatorii agricoli. Aia e o exceptie.

Nu ai da sfaturi daca nu stii despre ce vorbesti.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Intreaba un contabil experimentat.
Eu am functionat atat ca PFA, cat si ca SRL si stiu despre ce vorbesc.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Ti am zis, 11 ani de PFA, cu contabil cu tot ce trebuie.
Stiu ce zic.

Daca tu ai facut ilegalitati nu ma intereseaza.

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Nu au fost ilegalitati, toate au fost acceptate de finante.
Stiu ce vorbesc.
O zi buna!

| Furnicuta000 a răspuns:

Shein nu incurajeaza resellerii. Daca vrei sa-ti faci o afacere nu cu shein trebuie sa lucrezi