| raperul99 a întrebat:

Salut, am varsta de 17 ani ma duc pe 18 ani peste cateva luni si as vrea sa ma angajez pe vopsitorie in camp electrostatic, este singura optiune la mine din oras si am intrebat si au spus ca da angajeaza si la 17 ani, vreau inainte sa sun la ei si etc sa stiu daca este ceva greu( munca oricum este grea dar spun pentru mine), nu am expertienta si este prima oara. Si am nevoie sa ma angajez undeva deoarece am niste probleme personale.

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

Ai grija daca ai probleme cu plamanii sau boli respiratorii cronice (bronsita, astm...) mai bine renunta. Mergi si te uita in atelier, daca se poarta echipamentele de protectie sau e de tipul "lasa ba ca nu mori, nici eu n-am murit..."

De asemenea depinde de ce piese vopsesti, vezi cat de grele sunt si cum se manipuleaza, daca au utilaje de transport si manipulare sau "hai pune mana baiatu, ca asa e munca..."

Ca in toate meseriile in care se lucreaza cu pulberi fine e obligatoriu sa porti masca de protectie de calitate cu filtrele schimbate la zi, odata ce ti-a intrat pulberea in plamani nu o mai scoate nimeni de acolo.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te vor angaja acolo la frecat masina de rugina, la spalat piesele, la montat si demontat piese, practic la munca de jos unde cureti, freci si speli, ca nu risca nimeni sa bage intr-o munca calificata si calitativa, un copil fara pic de experinta.
Du-te linistit ca vei fi luat de ucenic si pentru inceput nu va fi nimic periculos sau greu, ca-i doar munca de rutina si curatenie. si abia peste 2-3 ani ajungi sa vopsesti.