| dutuboss123 a întrebat:

Salut! As dori sa fac o refinanțare, insa ma depășesc anumite lucruri. In prezent am un credit de nevoi personale pe 1 an la bt plus alte două ifn-uri deschise. Cu toate acestea la niciunul dintre ele nu am vreo restanță,însă deja costurile lunare mă cam depășesc,mai ales în ceea ce privește IFN urile având niste dobânzi destul de mari. Așa că citisem despre acest aspect de a refinanța.
Întrebarea mea este, întrucât as fi vrut să fac un alt credit de nevoi personale însă sunt cam la limită și știu că nu mi se va mai acorda din cauza gradului de îndatorare, dacă în momentul refinanțării și pe o perioadă mai extinsă se mai ține cont de gradul de îndatorare de la creditele existente sau se calculează ca un credit normal și un nou grad de îndatorare. De asemenea ar exista o șansă să primesc un răspuns negativ pentru o refinanțare și care ar fi motivele? Se poate cere o suma suplimentară în plus pe langa creditul acordat pentru închidere?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

La refinanțare nu se ia în calcul creditul care se refinanțează la gradul îndatorare

| dutuboss123 explică (pentru suntserios):

Deci în cazul acesta, ar exista o șansă mult mai mare in cazul aprobării unei refinanțări decât a unui credit de nevoi personale?

| suntserios a răspuns (pentru dutuboss123):

Clar