| 1davidd1 a întrebat:

Salut, as dori sa incep un canal de YouTube unde sa fac vloguri si chestii de genul. Am 2 intrebari:
1) De la ce suma de abonati incepe monetizarea?
2) Unde si cum declar veniturile facute? Le pot declara pe numele parintilor? (nu sunt major)

7 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Cu monetizarea e mai greu, dar nu imposibil.
Veniturile le declari la ANAF. E mai bine pe numele unui părinte care este angajat, ca să nu plătești asigurare de sănătate.
Intri pe site-ul ANAF, îți faci cont pe Spațiul Privat Virtual (SPV) cu CNP-ul și datele pe care ți le mai cer ei acolo, după care descarci formularul de declarație unică, îl completezi și îl încarci la ei.

| 1davidd1 explică (pentru adryang78):

Si de unde pot lua acel document ce se cere? Trebuie sa merg fizic la un ghiseu?

| adryang78 a răspuns (pentru 1davidd1):

Nu, nu se mai depune nimic la ghișeu.
Uite aici: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Declaratii_R/declaratie_unica.html
Este prima din listă, cea publicată pe 10.01. 2024.

| MistarGoGu a răspuns:

Este mai eficient un Srl pe numele unui părinte pe care la majorat îl poate cesiona *( ceda / vinde ) ție!
Prin Srl deduci *( decontezi) cheltuieli cu activitatea de vlog *( laptop, camera video, cursuri de perfecționare pe parte de editare video, licente pentru soft-uri ..etc ) alea se scad din venit și plătești impozit MULT mai mic pe ceea ce rămâne)!

| MistarGoGu a răspuns:

Dacă vrei sa crești mai rapid ca număr de abonați trebuie conținut în engleza sau spaniola! Cele mai vorbite limbi internațional! Cu conținut doar în romana se creste cam greut dacă nu faci muzica sau mascareala!
De la 500 abonați se poate face un sistem de abonamente mai nou! De la 1000 abonați începi cu adevărata monetizare din reclame!

| 2FanMessi2 a răspuns:

Salut este greu dar nu imposibil ceea ce vrei tu sa faci. În primul rand ar trebui sa o faci pentru plăcere, când nu ești cunoscut. Cat și atunci când ești popular. Nu te gândii ca Selly, Dorian Popa etc. Primesc milioane de euro la luna din YouTube, dar oamenii aia care sunt foarte cunoscuti. Fac 10.000-20.000 maxim 30.000 din ytb pe luna. Ca au ei afaceri și alte cele de sunt bogați de n au ce face cu banii e partea a 2

| 1davidd1 explică (pentru 2FanMessi2):

Si cum pot declara anumite venituri din yt?